browser warning text

Näitus "MÜÜT. Rahvusvaheline tekstiilinäitus"

Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakond korraldab galeriis Noorus rahvusvahelise näituse "MÜÜT".

Tekstiilitudengid loovad müüti.

Kuue riigi kõrgkoolide tekstiilitudengid kutsuvad näitusega "MÜÜT" mõtlema erinevatele teemadele.
Mis on müüt? Kas müüdid meie ümber on pigem kangelaslikud lood või ebausk, ettekujutus millestki, mida tegelikult (enam) olemas ei ole? Millistel müütidel põhineb tekstiili valdkond?

Müüt on kui lugu, mis ei kao, vaid saab muinasjutuks, millesse küll kõik kõhklematult ei usu, kuid mida ei saa ka ignoreerida. Milliseid müüte seostame tekstiili erialaga? Kas see on endiselt valdkond, kus võib suuri tegusid teha olematust materjalist olematute vahendite ja olematu eelarvega? Kui palju digitaalsed protsessid ja muutunud maailmakäsitlus teisendavad tekstiili kui materjali igapäevatähendust? Kas tekstiil on endiselt soe, taktiilne, pehme materjal? Kas tekstiilmaterjali kasutamisest loobudes on võimalik tegeleda tekstiilikunsti ja -disainiga?
Näitusel osalejad otsivad vastust püstitatud küsimustele ja esitavad neid ise juurde.

Tartu Kõrgem Kunstikool (TKK) on näitusele osalema kutsunud erinevate riikide tekstiilitudengid. Kokku on väljapanekus esindatud kuuest kõrgkoolist ligi 30 autori tööd: Läti Kunstiakadeemia (Läti), CIT Crawfordi Kunsti- ja Disainikolledž (Iirimaa), Helsinki Metropolia Rakenduskõrgkool (Soome), Łódźi Strzemiński Kunstiakadeemia (Poola), Vilniuse Kunstiakadeemia (Leedu) ja Tartu Kõrgem Kunstikool.

Näituse tuumiku moodustavad TKK tekstiiliosakonna IV kursuse üliõpilased, kes on mõtestanud müüdi olemust käsitaftingu tehnikas teostatud müütilisi istmeid kavandades. Tööd on valminud koostöös teise kursuse üliõpilastega. Eraldi väljapanekuna eksponeeritakse näitusel dotsent Kadi Pajupuu juhendamisel TKK tekstiiliosakonnas käivitatud rakendusuuringu MultiWeave töid, mis küsivad, kas 3D-printeri saab panna kangast kuduma?

Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Näitus avamine 21. veebruaril kell 17.
Näitusega kaasnevad üritused:
22. veebruaril kella 16.30-17.30 toimub kohtumine osalevate kõrgkoolide esindajatega, kus arutletakse müüdi mõiste üle erinevate kultuuride kontekstis. Vestlusringi juhivad tekstiiliosakonna IV kursuse üliõpilased.
7. märtsil toimub seminar koostöös kutsutud külalistega, et arutada laiemalt müüdi ja müütilisuse teemal ning avada näitusel eksponeeritud objektide tagamaid.

Näituse kuraatorite meeskonnas on Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna IV kursuse üliõpilased Anita Trink, Getter Tamme, Juula Pärdi, Mari Hinn, Marta Tuulberg ja Merje Niinepuu, projekti juhendavad prof Aet Ollisaar ja Mari Kõrgesaar. Projekti MultiWeave juhib Kadi Pajupuu ning assisteerib Marta Tuulberg, taftingobjektide teostust on juhendanud Liina Kool.
Näituse kujundus valmib Madis Liplapi juhendamisel.
Näituse graafilise identiteedi autorid on Merje Niinepuu ja Marta Tuulberg.

TKK galerii Noorus on avatud T-L 11-18.

Sissepääs tasuta.

Vaata veel: