browser warning text

Näitus "Narva metseenid. Lavretsovide kunstikogu"

Näitus tutvustab Narva 19. ja 20. sajandi vahetuse kultuurielus olulist rolli mänginud kaupmeestest metseenide Sergei ja Glafira Lavretsovi kunstikogu, mis pani aluse Narva muuseumile.

Koordinaator: Kristiina Tiideberg
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Mari Kaljuste

Näitus oli 2016. aastal esmakordselt eksponeeritud Mikkeli muuseumis (kuraator Aleksandra Murre) ja avaneb Tartus uuesti veidi muudetud kujul.

Lavretsovide kogu, mille metseen Sergei Lavretsov (1825–1906) koos oma Rüütli 104 asuva maja ja varaga endanimelise muuseumi ülalpidamiseks Narva linnale pärandas, on Eesti oludes väga erandlik. Sergei ja Glafira Lavretsovi kogusse kuulus lisaks kujutavale kunstile ka tarbekunsti, kultuuriloolisi ja etnograafilisi esemeid, mineraloogilist ja zooloogilist materjali. Kogu tuumikuks ja olulisimaks osaks oli ja on ka maalikollektsioon. Lavretsovid ostsid kunstiteoseid oma arvukate Venemaa ja Lääne-Euroopa reiside ajal Peterburi näitustelt, kunstnike ateljeedest (sh Ivan Aivazovskilt) või kunstikaupmeestelt, kuid oluline oli ka kohalike eesti kunstnike toetamine nii ostude kui stipendiumide kaudu. Nende hulka kuulusid nii Peterburis akadeemilist haridust saanud väljakujunenud kunstnikud (Peeter Heller, Nikolai Semjonov, Nikolai Lund, Eduard Verber), kui ka oma õppe- ja loometee alguses olevad noored eesti kunstnikud (Peet Aren, August Jansen, Ado Vabbe jt). (Allikas: Eesti Kunstimuuseum)

Publikuprogrammid näitusel:

8. novembril 2017 kell 17.15 Kunstikolmapäev: Aleksandra Murre. Kollektsionäär ja kunstnik. Sissevaateid Narva eelmise sajandivahetuse kunstiellu

17. jaanuaril 2018 kell 17.15 Kunstikolmapäev: Karin Taidre. Vene kunstist Lavretsovide kunstikogus (loeng-ekskursioon vene keeles)

Fotol: Carl Gottlieb Venig. Julius Caesar ja Kleopatra. 19. saj. Narva muuseum

Vaata veel: