browser warning text

Näitus "Peipsi vana usk: Pavel Varunini ikoonid ja graafika"

Tallinna vene muuseumis on 2. detsembrist avatud näitus "Peipsi vana usk: Pavel Varunini ikoonid ja graafika". Näitus tutvustab Eesti vanausuliste usku, igapäevaelu ja traditsioone meie kaasaegse Pavel Varunini loomingu kaudu.

Pavel Grigorievitš Varunin (1961 Tartu) – Eesti Vanausuliste Koguduste Liidu esimees ja Vanausuliste Kultuuri- ja Arendusühingu juht – on olnud pikki aastaid mitme Eesti vanausuliste kultuuri uurimisele ja säilitamisele pühendatud ettevõtmise algataja ning organisaator.

Samuti on Pavel Varunin nii Eestis kui ka mujal maailmas tuntud professionaalse kunstnikuna. Tema loomingusse kuuluvad puulõige, trükiste kujundamine ja ehtvenelikus vormis graafika – vene lubok (rahvapilt). Näitusel on esindatud Pavel Varunini puulõiketehnikas ikoonid ja lubokid, mis käsitlevad nii sakraalseid kui ka igapäevaeluga seotud teemasid.

Lubok jõudis vanausuliste keskkonda 18. sajandil, kajastades lühitekstide ja kirevate piltide abil tavainimese muresid ja rõõme ning tuletades meelde kõige olulisemat – usukindlust ja vagadust. Nagu igasugune gravüür, võimaldas ka lubok hõlpsat paljundamist ja oli väga levinud kristlikus keskkonnas.

Pavel Varunini lubokkide süžeed on pühendatud muinasvene headele tavadele. Siin leidub igaühele midagi huvitavat: peent huumorit ja irooniat, didaktilisi manitsusi, elu- ja raamatutarkusi, vaimu- ja usulugu.

Näitusel eksponeeritakse ka religioosseid esemeid, mis on vana usu hoidjate igapäevaelu lahutamatu osa.

Näituse valmistasid ette: Maria Smorževskihh-Smirnova, Zurab Jänes