browser warning text

Näitus "Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu"

Kiek in de Kökis saab vaadata näitust Jaapani võitluskunstide ajaloost.

Näitus pakub harukordse võimaluse heita pilk tõusva päikese maa samuraikultuurile ning selle peegeldustele tänapäeva võitluskunstides. Väljapanek koosneb kahest osast. Esimeses eksponeeritakse ajalooliste relvade (vibude, noolte, turviste, kiivrite jm) originaale ja koopiaid ning tutvustatakse Jaapani võitluskunstide kujunemislugu 8.–19. sajandini. Näituse teine osa jutustab sellest, kuidas sõdalaste klassi võitlustehnikatest (bujutsu) kujunesid tänapäeva võitluskunstid (budō), mille eesmärk on eelkõige harrastajate keha ja vaimu arendamine.

Rändnäituse "Sõdalase tee" on koostanud Jaapani Fond koostöös üheksa võitlusala liiduga, pidades silmas suurt huvi, mis valitseb kogu maailmas jaapani võitluskunstide (budō) vastu.

Esimest korda esitleti seda Los Angeleses, hiljem on väljapanekut näidatud Pariisis, Torontos, Moskvas, Bangkokis, Helsingis ja mujal.

Näituse toomist Eesti publiku ette toetas Jaapani Suursaatkond.

Näitusega kaasneb loenguprogramm Kiek in de Kökis, milles esinevad Jaapani kultuuriloo asjatundjad.

13. veebruar kell 16.00: relvaspetsialist Valdek Laur "Jaapani mõõga kujunemislugu ja selle mõju sõdalaskultuuri arengule"
20. veebruar kell 14.00: japanoloog Maret Nukke "Bushidō – Jaapani sõdalaste aukoodeks"
5. märts kell 14.00: japanoloog Maret Nukke "Jaapan – müüdid ja tegelikkus"
12. märts kell 14.00: japanoloog Alari Allik "Naissõdalased jaapani keskaegsetes sõjalugudes"
19. märts kell 14.00: kultuuriteoreetik Alari Tarmo Jüristo "Kui traditsioonilised on traditsioonilised Jaapani võitluskunstid?"

Lisaks loengutele toimuvad Kiek in de Kökis ka Jaapani võitluskunstide harrastajate demonstratsioonesinemised.

12. veebruar kell 16.30: Mõõgaharjutusi demonstreerivad Marco Pilato (Shihan, 7. dan), Rein Paluoja (3. dan). Kavas: Toyama-ryū iaidō, paarisvõitlusharjutused, terava mõõgaga õlerullide lõikamine.
26. märts kell 14.00: Sensei Alar Põllu loeng "Müüte karates. Kas kõik, mida räägitakse, on ikka võimalik – talupoeg samurai vastu!?", traditsioonilise jaapani karate demonstratsioon.
2. aprill kell 14.00: Sensei Priit Dello ja Reedik Pääsukese loeng „Vanade Jaapani võitluskunstide tutvustus (Koryū koolid)“,
Hontai Yōshin Ryu 17.saj traditsioonilise Jaapani jujutsu koolkonna loeng-demonstratsioon.
3. aprill kell 14.00: Sensei Rein Paluoja ja tema õpilaste loeng-demonstratsioon teemal "Ryukyu kobujutsu - igapäevastest tööriistadest enesekaitse relvad"
Ryukyu Kobujutsu (KO=vana, BU=sõdur, JUTSU=tehnika ehk vana sõjakunst) on pärit Okinawa saartelt. Kui kohalikud ja jaapanlastest valitsejad keelasid lihtrahval relvade omamise ja kandmise, siis muudeti relvadeks pealtnäha süütud tööriistad ja olmeesemed - aer (Eku), veskikivi vändad (Tonfa), sirbid (Kama), sadula jalused (Tekko) ning kaigas (Bo) jne.
Kobujutsus ei õpetata mitte ainult relvade käsitsemist, vaid ka enda kaitsmist nende vastu. Teades relva võimalusi, on lihtsam sellise relva vastu võidelda.

Loengutele ja demonstratsioonidele palutakse end eelnevalt registreerida e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee või tel +372 644 6686. Osalemine muuseumi piletiga.

Vaata veel: