browser warning text

Näitus "STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat"

18. oktoobril kell 18.00 avatakse Fotomuuseumis näitus "STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat". Näitus jääb avatuks 2020. aasta sügiseni.

STODOM sai alguse 1964. aastal, kui grupp ärksaid fotograafe end riiklikest fotoklubidest eraldas. Kalju Suur, Peeter Tooming, Andrei Dobrovolski, Tatjana (Dobrovolskaja) Putnik, Rein Maran ja Boris Mäemets, hiljem veel Peep Puks ning Tõnu Tormis lõid tollases Nõukogude Liidus esimese ning täiesti ainulaadse loomingulise koosluse.

Esmakordselt Eestis viidi fotokunst maali ja graafikaga samale tasemele – näitus "Maal. Graafika. Foto." Teaduste Akadeemia fuajees 1966. Esimene fotode näitusmüük Eestis (12.12.1972). Arvukad fotonäitused Eestis, Venemaal ja mujal maailmas.

STODOM ei tegelenud ainult endi loomingu tutvustamisega, vaid vahendas näituseid ja autoreid ka mujalt maailmast. Korraldati teledebatte fotokunsti teemal. Avaldati arvukaid artikleid ajakirjanduses ning anti välja fotogrupp STODOMi nime all fotoraamat. Vähe teatakse ka fakti, et just STODOM, rajades sinna oma fotosalongi, kujundas Kiek in de Kökist fototorni, 1970.-1990. aastate oluliseima fotokeskuse. STODOM suutis hoolimata raudsest eesriidest end nähtavaks muuta terves maailmas.

Näituse kuraator Tanel Verk
Kunstnikud Margot Sakson ja Andres Kull

Täname: Sirje Tooming, Peep Puks, Boris Mäemets, Andrei Dobrovolski, Rein Maran, Tõnu Tormis, Enn Säde, Mall Parmas, Annaliina Aavik, Alena Shminke, Reet Sau, Mart Laul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Heli Pikk Eesti Rahvusringhääling, Korporatsioon Ugala

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart