browser warning text

Näitus "Taeva arm" Hop galeriis

Neljapäeval, 9. augustil kell 17.00 avatakse HOP galeriis tekstiilikunstnik Lylian Meistri näitus "Taeva arm".

Avataval näitusel loob kunstnik galeriiruumi vana raudteejaama meeleolu. Päevikulaadse ülestähenduste koguna ning argieluliste pildikestega, mis lasevad mõista vana raudteejaama ajalugu ja kunstniku soovi seda säilitada ning sealsele keskkonnale uusi tähendusi anda. Meeleolupildid, mis on sündinud enamasti fotode ja visanditena, on trükitud ja tikitud tekstiilidele ning pärinevad aastatest 1989 – 2018. Kunstniku enese sõnul on "Taeva arm" näitus tänulikkusest ja juhuslikkusest.

Vanasti öeldi ikka lähedasi inimesi teele saates: "Olgu Taevas Sulle armuline!" Mina tõusin mõne aasta eest oma Tallinna toolilt püsti, istusin rongi ja sõitsin minema. Harin oma maad rongijaamas, kus väljusin. Mul on põld ja kogu see maa kuni kruusakarjäärini, täis õunapuid ja kreegivõsa. Kõnnin kastmisvoolikuga suvises kuumuses, jalad mullas. Mu kapsad laiutavad kui rohelised hiigelroosid, kõrvitsate troopilised liaanid turnivad koos hernestega tugedel ja roomlevad maas, kartul kasvab ilus. Korrastan oma tugeva tahte ja olematu rahaga vana raudteejaama. Mõnikord tulevad teised inimesed appi. Kristel ja Katarina on kogu aeg abiks. Ehitame praegu sauna, Einar teeb põrandat, Volli vedas vana betooni minema, Jürka ja Arvo tassivad liiva ja tsementi. Andres laob majale uusi korstnaid. Turnisin katusele oma valdusi vaatama, süda läks pahaks. Tahaksin ausa tööga õndsaks saada... Liigun ja muutun. Istutan. Istun. Määrin puusa mingi vanainimeste salviga. Valus on. Siin jaamas on enne mind elanud palju vanainimesi ja nüüd juba surnud inimesi. Ülemisel korrusel kostis öösiti samme. Enam ei kuule ma midagi, kõik on rahulik. Keedan mustsõstramoosi. Hapendan kurke. Toon flokse ja tilli vaasi. Tapan tigusid, kahju on neist, osad jätan ellu. Naabrinaine Leida ei mõista mind ja mu kass Leemur ka mitte, tema koliski sel suvel Leida juurde elama. Joonistan ja joonestan. Olen tänulik. Tikin. Trükin. Pildistan ja värvin. Enamasti tekstiilidele. Mulle meeldib käsitöö ja ma ei häbene seda. Vaatan tagasi minevikku ja teen töötlusi oma vanadest kangastest, tunnen ennast noorena.

Näitusel on kaastegev Katarina Meister (maalid).

Lylian Meister lõpetas 1989. aastal Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti erialal. Ta on õppinud Eesti Humanitaarinstituudis kultuurilugu ja Räpina Aianduskoolis maastikuehitust. Meister on töötanud ettevõttes ARS disainerina, Eesti Kunstiakadeemias õppejõuna, disainiteaduskonna dekaanina ja prorektorina, sisustusajakirjade toimetajana ning vabakutselise kunstnikuna. Hetkel on ta Hiiumaa Ametikooli aianduse juhtõpetaja ning mittetulundusühingu Tori Jaam juhatuse liige. Tema teoseid on olnud näitustel Eestis, Balti- ja Põhjamaades, Venemaal, Ungaris, Islandil ja Londonis. Ta on koostanud ka mitmeid aia-, maastiku- ja sisekujundusprojekte. Meister on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitusi Hop galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart