browser warning text

Näitus "Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis"

Alates 18. novembrist 2016 on Kumus avatud uus, muusika ja kunsti seostele pühendatud näitus, kus kuraator Bart C. Pushaw toob vaatajani värvide sümfooniad.

Muusika on olnud juba alates esimesest üldlaulupeost kuni laulva revolutsioonini ning sealt edasigi Eesti ajaloo, kultuuri ja identiteedi lahutamatu osa. Kui igal linnul on tõesti oma laul, nagu eesti vanasõna ütleb, siis kuidas on lugu kunstnikega? Milline on kunstniku roll laulurahva seas? Näitus uuribki, kuidas muusika ja helid on mõjutanud Eesti modernistlikku visuaalkultuuri Vanemuise kuldse kandle muistsest kõlast ja regilaulude leelotamisest moodsa ajastu kohvikute kärarikkuse ja džässiajastu abstraktsuseni.

Värvid olid tabamatute tunnete ja meeleolude edasiandmisel kunstnikele samasugune väljendusvahend kui heliloojale meloodia. Kunstnikud kombineerisid kirkaid värve ja laiuvaid panoraamvaateid, et anda edasi looduse sümfoonilist suurejoonelisust. Näiteks Konrad Mägile viitasid arvustajad kui värvide dirigendile, kes ühendas erksaid värve harmooniliseks tervikuks vaid ühe taktikepi viibutusega.

Eksponeeritakse Julie Hagen Schwarzi, Gerhard Paul von Roseni, Maximilian Maksolly, Kristjan Raua, Oskar Kallise, Konrad Mägi, Nikolai Triigi, Eduard Wiiralti, Ado Vabbe, Felix Randeli, Märt Laarmanni jt kunstnike teoseid. Näitust saadab rikkalik ja erinevate meelte tajusid ühendav heli- , video- ja fotokollaaž.

Näitusega kaasneb väljapanekut kajastav raamat.

Näitus jääb avatuks 28. augustini 2017.

Näitusega kaasnevad üritused:
Kuraatoriekskursioonid näitusel koos kuraator Bart C. Pushaw’ga eesti keeles:
26.11 kell 16.00–17.30
08.12 kell 18.00–19.30
17.12 kell 12.00 kuni 17.00 Jõululaupäevak – terve päev tegevusi erinevatele sihtgruppidele näitusel "Värvide dirigendid"
Kogu üritustekalendri leiab siit: http://kumu.ekm.ee/syndmus/varvide-dirigendid-muusika-ja-modernsus-eesti-kunstis/

Näituse kuraator: Bart C. Pushaw
Näituse koordinaator: Liis Pählapuu
Näituse kujundajad: Kärt Einasto, Joonas Rumvolt
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler

Tänusõnad:

Advokaadibüroo Cobalt, Telia

Anna Antane, Tuula Friman, Kristina Lupp, Caroline Paganussi, Merit Pai, Roland Papp, Mare Joonsalu ja Kadri Mägi (Tartu Kunstimuuseum), Maris Rosenthal ja Kristiina Kiis (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum), Olga Ivaškevitš ja Kadri Tamm (Eesti Kirjandusmuuseum), Ilona Raidmaa (Eesti Rahvusringhääling)

Näitusel kasutatud helisalvestised, fotod ja videod: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Raadio Fonoteek, Rahvusarhiivi Filmiarhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Lisainfo:

Liis Pählapuu
Näituse koordinaator
liis.pahlapuu@ekm.ee
+372 5388 1439

Vaata veel: