browser warning text

NO99 Kino: Jaapani filmide eri

Jaapani filmide eriprogramm NO99s toimub 2.-4. maini 2017.

Ei, me ei lähe Jaapanisse. Aga põhjamaise tasavoolu keskel tekkis äkitselt tunne, et NO99 Kinos võiks näidata jaapani filme. Neid pöörasemaid, ribadeks leierdatud Kurosawast edasi. Need on täis over-the-top-kujundeid ja võimast visuaali. Me ei mõista kõigi nende filmide kõiki kultuurilisi seoseid (ehkki võib-olla on need jaapani kultuuri täpsemalt tundjatele väga loogilised). Need on vaatemängulised, jaburad, fantaasiaküllased, tumedad, mustvalged, värvilised. Nende energia ja ilu on nagu ookean.

Näitamisele tulevad filmid:

2.05. kl 21:00 "Katakuride perekonnaõnn" (2001)
3.05. kl 21:00 "Ligimese nägu" (1966)
4.05. kl 21:00 "Tetsuo" (1989)
4.05. kl 22:15 "Lady Snowblood" (1973)

Filmid on jaapani keeles ja ingliskeelsete subtiitritega.

Filmitutvustused

"Katakuride perekonnaõnn"
Katakuri-ke no Kōfuku, カタクリ家の幸福 (2001)

"Ma ei arva, et tuleb teha filme, mis oleks oskuslikult tehtud. Ma arvan, et eneseväljendus ei pea olema oskuslik. Mitte see ei ole peamine. Ma tahan, et mu filmid oleksid täis rafineerimata energiat, et neis oleks midagi uut ja et neid oleks lihtsalt lahe vaadata," räägib jaapani veidruste suurmeister Takashi Miiker ühes intervjuus.

Katakuride perekond tahab rajada Fuji püha mäe jalamile väikese majutuskoha. Lihtne keskklassi unistus. Aga kuidagi läheb nii, et kõik nende kliendid saavad hukka (õnnetused, enesetapud, mõrvad). Mida siis teha? Eks ikka matta nad maja taha aeda. Samas armub Katakuride tütar Shizue USA mereväeohvitseri (kes väidab, et on Inglismaa kuninganna sugulane, mida tema jaapani füsiognoomia just väga ei kinnita). Viimane loodab jõuda külaliste salapärase kadumise juurteni. Aga Jaapanis on ju vulkaanid ja need need võivad alati purskama hakata. "Katakuride perekonnaõnn" on tõeline žanriülene õuduskomöödia. Ohtralt animatsiooni, muusikalinumbreid ja zombie'sid.

Režissöör: Takashi Miike
Osades: Kenji Sawada, Keiko Matsuzaka, Shinji Takeda, Naomi Nishida, Kiyoshiro Imawano, Tetsurō Tamba jt

Film linastub NO99 Kinos 2. mail kell 21.
Film kestab üks tund ja 53 minutit.

"Ligimese nägu"
Tanin no kao, 他人の顔 (1966)

Kuulsa keemiku nägu saab plahvatuses tõsiselt vigastada. Talle valmistatakse midagi maskilaadset, mis katab kogu ta näo. Kas ta on veel sama inimene? Mida aeg edasi, pole ta selles enam isegi päriselt kindel. Ta hulgub rahvahulkades. Ta kohtub arstide ja psühhiaatritega. "Nägu on hinge uks," ütleb ta. Füsioloogiast saab filmi käigus metafüüsika.

Poeetiline Teshigahara on jaapani kino must-valge perioodi avangardklassik. Paljud teavad tema filmi "Luitenaine", selle sensuaalsust. Aga Teshigahara on ekraniseerinud teisigi Kobo Abe romaane ja neid näeb suurel ekranil harva. "Ligimese näos" on nähtud märke sõjajärgse Jaapani ühiskonnas vallanud võõrandumistundest. Ja kuskil tunnetuslikul taustal on ka Hiroshima ja Nagasaki. 1960ndate Jaapani üks olulisemaid filme, täis Toru Takemitsu voolavalt orkestreeritud muusikat.

Režissöör: Hiroshi Teshigahara
Osades: Tatsuya Nakadai, Machiko Kyō, Kyōko Kishida, Mikijiro Hira, Eiji Okada

Film linastub NO99 Kinos 3. mail kell 21.
Film kestab kaks tundi.

"Tetsuo"
Tetsuo, 鉄男 (1989)

Kõik algab ühest autoõnnetusest. Kontroritööline (salaryman nagu neid Jaapanis kutsutakse) ja tema naine sõidavad otsa äkitselt tänavale jooksnud mehele. Mida nad ei tea, on, et hukkunu on metallifetišist. Nad heidavad surnukeha kuristikku, kuid sellest kõik alles algab. Habet ajades tunneb salaryman äkitselt, kuidas tema näos on tükk metalli. Ja see metallitükk kasvab. See on metallifetišisti kättemaks. Edward Käärkäel oli veel lihtne.

Peagi muundub metalseks kogu salaryman'i keha. Viimaks hakkab metalseks muutuma kogu ümbritsev maailm ja ees ootab postapokalüptiline võitlus metallifetišisti endaga. Või vahetab salaryman poolt? Selles filmis, milles valu seguneb groteskselt naudinguga, on nähtud väljendust Jaapani hüpertehnoloogilise ühiskonna süvakihtides valitsevale nimetule ärevusele. Must huumor to the max.

Režissöör: Shinya Tsukamoto
Osades: Tomorowo Taguchi, Kei Fujiwara, Nobu Kanaoka, Shinya Tsukamoto, Naomasa Musaka jt

Film linastub NO99 Kinos 4. mail kell 21.
Film kestab üks tund ja 4 minutit.

"Lady Snowblood"
Shurayuki-hime, 修羅雪姫 (1973)

Tasane väikelinnatänav. Grupp joviaalseid jaapani mehi. Nende juurde ilmub pimestavalt kaunis daam. Tema veel kaunimast vihmavarjust väljub äkitselt pistoda. Lahvavad emotsioonid, paiskuvad raevunud pilgud, kostuvad karjed. Kangelanna sosistab dramaatiliselt: "Mina olen Shura Yuki-hime!" Ja see on alles algus. Nii hukkub kümneid mehi. Yuki päralt on kättemaks. Ja ta maksab kätte suurejooneliselt.

Muidu delikaatsuse ja rafineerituse poolest tuntud Jaapanis on naiste kättemaks kinoskeenes žanr omaette. Need filmid on, jah, verised (väga), aga eeskätt eepiliselt ja samas jaburalt vaatemängulised. Ja oma vaatemängulisuses väga kaunid. "Lady Snowblood" on selle žanri absoluutne etalon. Samanimelise manga järgi sündinud "Lady Snowblood" oli peamiseks inspiratsiooniks Tarantino "Kill Bill'ile".

Režissöör: Toshiya Fujita
Osades: Meiko Kaji, Toshio Kurosawa, Masaaki Daimon, Miyoko Akaza jt

Film linastub NO99 Kino 4. mail kell 22.15.
Film kestab üks tund ja 37 minutit.

Vaata veel: