browser warning text

Noor Tartu: Sten Eltermaa

Tartmusi näitustesarja "Noor Tartu" eesmärk on pakkuda eneseteostusvõimalust Tartuga seotud noortele kunstnikele ning võimaldada esmast isikunäituse tegemise kogemust professionaalses kunstiinstitutsioonis.

Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avatakse 28. oktoobril kell 18.00 Sten Eltermaa foto- ja installatsiooninäitus "Brüsseli prelüüd: liminaalne tsoon". See on esimene muuseumidebüüt näitusesarjas Noor Tartu, mille eesmärk on pakkuda Tartuga seotud noortele kunstnikele võimalust esitleda oma loomingut kunstimuuseumis ja saada professionaalne produktsioonikogemus.

Näitus on avatud 17. detsembrini 2017.

Sten Eltermaa foto- ja installatsiooninäitus "Brüsseli prelüüd" toob näitusekülastaja ette Brüsselis valitsushooneid koondava Eurokvartali arhitektuuri võimujooned ja vastuolulisuse. Võõrandunud modernistlike administratiivhoonete anonüümne arhitektuur on aina aktuaalsemaks saamas ka koduses Eestis, kuhu kerkivad samuti üksteise järel pilvelõhkujad, superministeeriumid ja peakontorid. Brüsseli Eurokvartalit iseloomustavad klaasfassaadid, postmodernsed vormi- ja materjalimängud ja neutraalsust ning avatust taotlev arhitektuur. Samas on selle osaks ka suletud tsoonid, kõike ning kõiki jälgivad ja salvestavad videokaamerad ning hambuni relvastatud sõjaväepatrullid, kes tänavatel ümbrust kontrollivad.

Eltermaa on Brüsselis viibides mänguliste ja leidlike vahenditega uurinud elukeskkonna ja elaniku vahelisi seoseid, praktiseerides loomupärast uitamisvajadust, nii-öelda psühhogeograafiat. Kunstnik kaardistab vastuoluliste taotlustega ruumi, mis näib läbipaistvate klaaside taga avatuna, olles samas peegeldav ja rangelt suletud.

Foto- ja installatsiooninäitus "Brüsseli prelüüd" ühendab ja arendab edasi Eltermaa varasemaid projekte: fotoseeriat "In Limbo" ja "Hüdrostaatilised objektid". Näituse avamisel, 28. oktoobril on võimalus kohtuda kunstnikuga ning artist talk'il vestelda näituse valmimisest, reflektsioonist ja tagasisidest.

Näitust saadab samanimeline pisitrükis, milles sisalduvad intervjuu, fotod ja artikkel tutvustavad Eltermaa loomingut ning annavad näitusele täiendavat tausta. Intervjuu viis läbi ja toimetas Heiti Kulmar, näituse teemasid käsitleva artikli autor on vabakutseline kuraator ja kriitik Jekaterina Scherbakova. Kataloogi kujundaja on Jaan Evart. Tõlge ja keeletoimetus Martin Luigalt. Trükis ilmub eesti ja inglise keeles.

Kuraator: Heiti Kulmar
Konsultant: Hanna-Liis Kont
Graafiline kujundus: Jaan Evart
Haridusprogramm: Kristel Sibul
Kommunikatsioon: Piia Õunpuu
Töögrupp: Liis Haasma, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Julia Polujanenkova, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Täname: Ruben Alonso, Digifoto, Duo pildiraamid, Kane Metall, Kivihoov, Klaasissepp, Kolmeraudne Eriprojektid, Ainu Loorits, Krista Loorits, Kadi Meriluht, Kaarel Raig ja Jekaterina Shcherbakova.

Toetajad: Hektor Design Hostel, Eesti Kultuurkapital, Tartu Linn

Näitust toetab Tartu linn.