browser warning text

Nordic lifestyle week Narvas

Narva elanikud saavad Põhja-Euroopa elust kõik teada! Narvas toimub 21.–27. maini Skandinaavia maade elukorralduse nädal.

Ürituse põhieesmärk on rääkida Narva ja ümberkaudsete linnade elanikele Põhja-Euroopa elanike heaolu ja stabiilsust tagavast elukorraldusest ning erinevatest meetmetest, mis võimaldavad naabrite häid kogemusi üle võtta, et Ida-Virumaal elujärge parandada.

Elukorralduse nädalal on kavas mitmeid erinevaid kultuuriüritusi, mille abil soovivad korraldajad tutvustada paljude olmevaldkondade, nagu köögi, moe, kujunduse, spordi, lastekasvatamise ja muidugi kunsti eripärasid. Nädal algab dokumentaalfilmide näitamisega. Eraldi päev on pühendatud tulevasele põlvkonnale – lastele. Ka spordiüritustest ei tule puudu. Projekt toimub koostöös Narva keskraamatukogu, Narva muuseumi ja Äkke spordiklubiga.

22. mail toimub Tartu Ülikooli Narva kolledžis Ida-Virumaa tööstushariduskeskuse õpilaste ning kohalike restoranipidajate jaoks kokanduse meistriklass. Skandinaavia köögi eripärast ja nippidest räägivad Eesti tippkokad Peeter Pihel ja Artur Kazaritski. Peeter Pihel loobus mõni aeg tagasi sous-chefi ametikohast Rootsi parimas restoranis Fäviken Magasinet ja tegi valiku oma äri kasuks. Praegusel ajal juhib ta Kotzebue Bakery & Charcuterie’d, mainekat kohta, mis on kuulus oma autoriküpsetiste ja eksklusiivsete käsitöö-vorstitoodete poolest. Artur Kazaritski loominguline tee ulatub Briti rannikult kuni tõusva päikese maani. Eesti meedias nimetatakse teda teenitult Eesti kokakunsti kõige eredamaks täheks välismaal. Veel hiljutine Sillamäe ametikooli õpilane on veel enne 30aastaseks saamist teinud kokana peadpööritavat karjääri. Praegu töötab ta Kopenhaagenis asuvas tuntud Michelini klassi restoranis Kadeau.

23. mail toimub Tartu Ülikooli Narva kolledžis märgiline kohtumine, kus osalevad Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandnud Soome, Rootsi ja Norra linnade esindajad. Narval on ambitsioonikas plaan saada 2024. aastal Euroopa kultuuripealinnaks ning esitada sellekohane taotlus. Korraldajad on veendunud, et kohtumine, mille käigus jagavad Euroopa kolleegid kogemusi ning räägivad kõikidest potentsiaalsetest raskustest ja väljakutsetest, on kasulik. Osalema on kutsutud kõik huvitatud narvalased: kultuuri-, haridus-, turismi- ja hotellindustöötajad ning ka aktiivsed elanikud, kes sooviksid Narva 2024 kultuuriprojekti raames julgeid ideid ellu viia.

23. mai õhtul toimub Narva džässiklubi 5. hooaja lõppkontsert, mille külalisesinejad on Põhjamaade muusikud. Elukorralduse nädala ajal näidatakse Skandinaavia režissööride dokumentaalfilme, korraldatakse Põhja-Euroopa elust jutustavaid kunstinäitusi ning loengusari sotsiaalmeedia rollist kaasaegse inimese elus. „Kellegi jaoks pole saladus, et Skandinaavia on edukas ja elab stabiilselt, aga mille poolest meie halvemad oleme? Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse filiaal avati Narvas 2015. aastal. Meil on juba kahe aasta jooksul olnud võimalus iseseisvalt või teiste organisatsioonide üritusi rahastades võtta oma põhjanaabritelt vastu kogemusi kultuuri, hariduse, loovmajanduse ja innovatsiooni vallas. Miks peab kodukohast ära sõitma, kui me omandame siin olles teadmised ja töötava lahenduse ning saame elu enda ümber paremaks muuta?“, – räägib Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse filiaali programmikoordinaator Jevgeni Timoštšuk.

Põhjamaade elukorralduse nädala korraldab Tartu Ülikooli Narva kolledž Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse toetusel. Sissepääs üritustele on tasuta. Programmi lisateave on leitav Narva kolledži kodulehel narva.ut.ee.

Vaata veel: