browser warning text

Rännakud. Maarjamaa laulud

Vanemuise Teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojekt EV100 teatrisarjas "Sajandi lugu".

Rännakud. Maarjamaa laulud
Teekond emakeele ja kodumaa mõtteruumis

Lavastaja Tiit Palu
Helilooja Kara-Lis Coverdale (Kanada)
Koreograaf Ruslan Stepanov
Lavastusdramaturg Deivi Tuppits
Kunstnikud Mare Tommingas ja Silver Vahtre
Osades Vanemuise näitlejad ja tantsijad

"Rännakud" on Vanemuise Teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava ühine teekond keele ja kodumaa mõtteruumis. See on kahest lavastusest koosnev lugu, mida ühendavaks sillaks on interaktiivne veebileht, kuhu koondatakse artiklid, fotod, pildid, tekstid ja helid. Teatrite koostööna valmiv leht annab sissejuhatuse lavastustesse, ning aitab neid mõista, saada lisateadmisi Eesti ajaloost ja valitud kümnendist.

Kui sada aastat tagasi sündis Eesti Vabariik, tekkisid eesti keelele varasemast hoopis teised võimalused ja nõuded. Oma riik ja eestikeelne teadus kutsusid esile keeleplahvatuse, eesti keele kasutusala laienes kodust ja luulest kateedrisse ja tähetorni. 1920ndatel loodi keelekomisjonides kümneid tuhandeid uusi sõnu ja mõisteid meile täna igapäevaseks saanud nähtuste kirjeldamiseks. See oli otsekui uue universumi sünd, plahvatus kõikidesse suundadesse korraga. Eesti keelest sai keel, milles võis filosofeerida, taimi ja selgrootuid uurida, suhelda omavahel kui tahes peentest ja peenikestest asjadest.

Meie emakeel on eesti keel. Me mõtleme, tunneme, suhtleme, armastame, kõneleme, loome ja kahtleme eesti keeles. Me kasutame eesti keelt, mis loodi Eesti Vabariigi esimese kümnendi palangus. Maarjamaa laulud on lavastus, milles mõeldakse ja tantsitakse eesti keeles. See lavastus lähtub 1920ndate keeleplahvatusest. Selle plahvatuse jõud on meid siia kandnud.

Esietendus Vanemuise Teatri suures majas 29. septembril 2017.

Rännakute teine lugu on "Tõotatud maa".