browser warning text

Rosamaría Bolomi näitus "Iha erinevad rajad"

Rosamaría Bolomi näituse "Iha erinevad rajad" avamine toimub 7. septembril kell 18.

Kapitalism on religioon, mis toitub süütundest ja meeleheitest, nagu kirjutab filosoof Walter Benjamin (1921). Kapitalismi loodud normid reguleerivad inimkäitumist ja tagavad ühiskondliku korra.

Kunstnik Rosamaría Bolom hakkas 2009. aastal vaatlema, kuidas minevikus kehtestatud religioossed piirangud on tänapäeval asendatud manipuleerimisvahenditega, millega Süsteem tagab iseenda taastootmise. Tulemuseks on maskid, mida praegusel näitusel näha saab.

Hirm ja vägivald (Viha), kehade kommertsialiseerimine, seks ja ärakasutamine (Iha), irratsionaalne tarbimine, süvenev sõltuvus internetist ja nutitehnoloogiast, eksistentsiaalne tühjus (Kadedus, Aplus, Laiskus), horisontaalsed võimusuhted (Uhkus), individualism ja viletsus (Ahnus) – need kõik on selgeks tõendiks, et läänemaailmas ja mujalgi on kapitalismist saanud rahvahulkadele pealesurutud religioon.

Näituses "Iha erinevad rajad" kasutatud maskid ongi mõeldud kapitalismi kui tänapäeva religiooni peegeldamiseks. Näituse juurde kuulub ka helipoeem-installatsioon "Katkestatud õdusus".

Rosamaría Bolom (Mehhiko/Soome) on psühholoog ja paberist unenägude skulptor. Ta on uurinud teisesust (otherness), keelt, kollektiivseid protsesse, poetismi ja pedagoogikameetodeid, mis kõik on pannud teda mõtlema kultuurilistest juurtest, igapäevaelust, majandussüsteemist ja tühjadele pilkudele tuginevast majanduskasvust.

Kunstnikuna kasutab Rosamaría nii poeesiat, maalimist, joonistamist, graveerimist, tegevuskunsti, fotograafiat kui ka Mehhiko pappskulptuuritehnikat cartonería. Ta tegeleb lakkamatult reaalsuse ja eelarvamuslike konstruktsioonide uurimisega. Alates 2013. aastast tegutseb ta ühenduses Third Space Collective, olles selle kaasasutaja ja aktiivne liige. Praegu osaleb ta ka projektis La Colectiva, mis käsitleb eksperimentaalse poeesia kaudu Ladina-Ameerika identiteedi muutumist.

Näitus jääb avatuks 30. septembrini 2018.

** Foto (vasakult): Rosamaría Bolom, Korruptsioon, 2010, foto: Saara Salmi; Säilmed/Remains (installatsiooni vaade); Viha, 2010, foto: Saara Salmi.

Täname: Kaarel Kressa, Martin Rünk, Jaanus Samma, SYS Print.

Kraam artist-run space'i tegevust toetab Eesti Kultuurkapital.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart