browser warning text

Soome: näitus "Vabaduse lood"

Alates 15. märtsist 2018 on Tartu sõpruslinnas Tamperes Soome sajandi muuseumiks valitud Vapriikkis avatud Eesti Rahva Muuseumi kureeritud EV100 näitus "Vabaduse lood".

"Näitus on ka omamoodi kultuurisild kahe sõsarrahva vahel. Oleme tulusalt jaganud mõlema maa hõbedavarusid ning tänapäeval jagame näiteks head kaasaegset pärimusmuusikat. Vabadus tänapäeva mõistes annabki võimaluse jagada kaasaja maailma innovatsiooni. Digiteerime hoogsalt oma kultuuripärandit, kuid samas peame oskama ise digimaalmas kestma jääda. Ka need püüdlused on näituse teemaderingis," lisas Kristjan Raba.

EV100 pühendatud näitus võtab kokku kaheksa teemat Eesti kultuuripärandist: ehtekunst, muusika, aabitsad ja keeleõpe kaasajal, arhitektuur, e-residentsus, rahvapärased mustrid ja rahvusmuuseumi kujunemislugu 100 aasta jooksul.

Kultuuripärandi kihte eri ajastutest annavad edasi esemed ERM-i ja Vapriikki kogudest, nende seas 17. sajandi aabits, 19. sajandi õllekannud, 20. sajandi rahvapillid ja 21. sajandi isikutunnistus. Lisaks on eksponeeritud Johannes Pääsukese rariteetsed fotod vanadelt klaasnegatiividelt, valik Alar Madissoni fotoseeriast "Meie siin maal", ehtekunstnik Kärt Summataveti looming ja visuaalantropoloogi Karin Leivategija filmiportreed koos tsitaatidega sellest, mida vabadus kaasaja Eesti inimestele tegelikult tähendab.

Näituse "Vabaduse lood" idee autor on Toimi Jaatinen (Vapriikki), kuraator Kristjan Raba (ERM) ja kujundaja Jarno Vesala (Vapriikki). Koostööpartnerid on Eesti Arhitektuurimuuseum ja Eesti Sõjamuuseum.

Vaateid näituselt: http://bit.ly/2FRNlw9 (Fotod: Vapriikki)

ERM-i rändnäitused ulatuvad 2018. aastal üle lahe Soome ja üle ookeani USAsse: põhjanaabrite juures rändab veel näitus "Soome-ugri ja samojeedi rahvad" (Kajaani, Sotkamo, Kuhmo, Helsingi, Kotka), legendaarne fotonäitus "Mees kahe kaameraga" jõuab Bostonisse ja Seattle’isse; tänavuse Maailmafilmi festivali avapäeval esitleb ERM uut rändnäitust "Ajanihe", mis alustab tuuri Udmurdimaal Iževskis ja Tatarimaal, jätkab Ungaris ja Prantsusmaal; Eestis on rändamas näitus "Eesti uhkus. Tehtud Eestis" Peipsiveerel Mustvees ja "Külatänavalt punasele vaibale" Lõuna-Mulgimaal Mõisakülas.

Näituste rändamist toetavad Tampere linn, Hõimurahvaste programm, Eesti saatkonnad Washingtonis, Helsingis ja Moskvas, Eesti Arhitektuurimuuseum, ERM-i Sõprade Selts ja eestlaste seltsid üle ilma.

Vaata veel: