browser warning text

SPYRO GYRA (USA) / Jazzkaar 2017

Legendaarne ameerika fusion-jazz koosseis Spyro Gyra on üks olulisemaid smooth jazz suunanäitajaid, kes on aastakümneid ühendanud oma muusikas r’n’b, funki ja popmuusika kõlasid.

Ansamblilt on ilmunud üle 30 heliplaadi, mida on müüdud üle 10 miljoni eksemplari. Koosseis on tuntud oma aktiivse ja tiheda esinemisgraafiku poolest.

Ansamblile Spyro Gyra panid 70ndate keskpaigas aluse saksofonist Jay Beckenstein ja klahvpillimängija Jeremy Wall, alustades r’n’b instrumentaalsete cover’itega ja toetudes rütmimuusika traditsioonidele. Oma tõuke andis ka Weather Report’i ja Return to Forever kõlade mõjujõud. Oma joone leidsidki nad esoteerilisemate suundade ja kergemate toonide ühendamises. Spyro Gyra avaldas 1977. aastal debüütalbumi, mis jõudis ka järgmisel aastal Billboardi Top 40 jazzalbumite hulka. 70ndad aastad tõid ansamblile juba rahvusvahelise tuntuse, samuti nautisid nende albumid kõrgeid kohti mainekates erialatabelites.

Praegu juba 40 aastat tegutsenud ja 12 Grammy nominatsiooni kogunud Spyro Gyra ei näita väsimuse märke ja kogenud tuuritajatena leiavad aega ka aina uute stuudiosalvestuste jaoks. Dünaamiline, rikas ja mahlakas kõla on saanud nende kaubamärgiks ja helimaailma kergelthaaratavus pole kunagi tähendanud järeleandmisi kommertsiaalsemate lahenduste suunas. Kuulajatele, kes nõudlikuma jazzikeele kõrval oskavad hinnata ka maitsekaid ja kergemaid pooluseid jazzis, on Spyro Gyra kindlasti meeldejääv nauding kevadiselt Jazzkaarelt.

Koosseis
Jay Beckenstein – saksofonid
Tom Schuman – klahvpillid
Julio Fernandez – kitarrid
Scott Ambush – bass
Lionel Cordew – trummid

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart