browser warning text

Stendinäitus "Lasteaia lood"

Tartu Laulupeomuuseumis 2017. aasta kevadel koostatud stendinäitus "Lasteaia lood. Näitus esimesest Eesti rahvuslikust lasteaiast 1905–1988 teatri ja laulupidude sünnipaigas Tartus Jaama tänavas" on Tartu Laulupeomuuseumis taasavatud.

Kunagises Vanemuise seltsimajast, eesti laulupidude ja teatri hällist 10 aasta eest laulupeomuuseumiks renoveeritud hoones leidis 110 aastat tagasi oma päris kodu esimene Eesti rahvuslik lasteaed. Siit on alguse saanud tee, mida lasteaiad ja lasteaednikud on käinud üle sajandi. Lasteaed tegutses Jaama 14 hoones 1988. aastani, seega kokku üle 80 aasta. Seetõttu on Jaama 14 hoone tartlaste mälus talletunud eelkõige 23. lasteaiana, kus nii mõnedki meist on viibinud kasvandiku või kasvatajana, kokana või majahoidjana, haridusametniku või juhatajana.

Kuna 1940. aastaga lasteaia elu kajastavad materjalid mäluasutuses suures osas lõpevad, kuulutas muuseum välja kogumiskampaania, mille käigus laekus linnamuuseumi kogudesse üle kolmekümne lasteaia eluolu kirjeldava mälestuse ning ligi sada fotot. Näitus valmiski suures osas tänu meiega jagatud toredatele ja humoorikatele meenutustele ning pakub loodetavasti äratundmisrõõmu nii endistele kui praegustele lasteaialastele.

Ühe lasteaia 80 tegutsemisaasta põhjal valminud näitus võimaldab tänapäeva lastel ja nende vanematel heita humoorikas pilk mitu inimpõlve tagasi lasteaias käinud laste ja seal töötanud õpetajate lasteaiapäeva. Kuivõrd erinesid meie vanaemade-vanaisade mängud, mänguasjad ja riietus tänapäeva laste omast? Kuidas maitses kalamaksaõli ja kuhu kadusid kastme seest pekitükid? Kas puust kuubikutega sai ehitada sama hästi kui lego klotsidega? Miks tähistati 1. maid ja peeti oktoobripidusid? Milliseid haigusi ravis tärpentiinivann ja ennetas kvartslamp?

Õpitoad:

Läheme ajas tagasi ja piilume vanavanemate lasteaeda, nende mänguasjakasti ning riidekappi. Lisaks meisterdame vahvaid liikuvaid tegelasi/nukke ja mängime meie ilusas pargis õuemänge.

Pakume (lõpu)pidude ja piknike pidamise võimalus muuseumi ümbritsevas kaunis pargis ja 2. korruse saalis.

Õpituba saab tellida teile sobival kellaajal, kestab u 60 minutit.
Hind 3 eurot lapse kohta, õpetajatele osavõtt tasuta.
Grupi suurus 10–25 last.

Vajalik etteregistreerimine e-posti teel laulupeomuuseum@katarina.ee või tel 746 1021.