browser warning text

Süüria graafikakunsti näitus

Fadi Abboudi ja Bakri Wazzani näitus "Mälestused" avatakse KuKu Klubis 15. juunil 2018 kell 19.

Avamispäevale eelneb kolmapäevane vestlusõhtu koos Araabia kultuuritundja Kristi Ockbaga ning Süüria kunstimaratonile paneb laupäeval punkti graafika töötuba stuudios Grafodroom.

Näitus "Mälestused" esitleb kahe kunstniku linoollõikeid, kuivnõelasid ja kollograafiaid, mis on suuresti inspireeritud nende teekonnast Süüriast Rootsi, kus nad nüüd ka elavad. Pildid avavad selliseid teemasid nagu viimane foto, mis tehakse enne kui perest ja sõpradest lahkutakse, mahajäänud ema, kes jääbki ootama, igapäevased inimsuhted – nii romantilised kui ka perelised… Teised tööd uurivad suhteid võimu ja õiguse spektri läbi. Mis juhtub, kui inimesed, kes on pärit erinevatest sotsiaalsetest klassidest, satuvad läbi samade tingimuste koos rändama? Mõtiskledes olukorra üle kodumaal, küsivad paljud pildid: "Kes on need, kes otsustavad?" Lõpuks Rootsi jõudes ja leides end sadade teiste põgenikega keset metsa vanast koolimajast, muutus arulagedus igapäevarutiini osaks. Kunstnike jaoks oli limbost saanud normaalsus, ühelt poolt tirivad erinevad võimalused tulevikuks, teisalt tõmbavad mälestused.

Wazzan (1993) ja Abboud (1993) on nüüdseks Rootsis elanud kolm aastat. Juba alguses, laagris olles, avanes neil võimalus osaleda graafikakunstniku Kåre Holgersoni kuntitundides Kalmari noortekeskuses Unik ja seeläbi jätkata katkenud tööd oma loominguga Berkvara kunstikeskuses KulturMagasinet, mis ühendab endas galeriid, graafikastuudiot, rahvusvahelist kunstnike residentuuri ja töötubade programmi, millest mõlemad aktiivselt osa võtsid.

Kunstnike pildiline keel eristub tugevalt meile harjumuspärasest meediaformaadist põgenikekriisi teemal, seetõttu pole me nende graafiliste lehtede vastu ka ette tuimestatud. Kohates regulaarselt ektreemseid fotosid sõjast Süürias, nõuavad Abboudi ja Wazzani pildid rohkem teadlikku lahtiharutamist ja ise oma fantaasia ning informatsioonipagasiga lünkade täitmist. Tööd jätavad ruumi erinevatele tõlgendustele ja õhutavad värsketele küsimustele.

Kuku Klubis loodetakse tekitada huvitavaid uusi vestlusi erinevate arvamuste ja maailmavaadetega publiku vahel.

Vestlusõhtu on kolmapäeval 13. juuni kell 19.
https://www.facebook.com/events/1725080227527597/
Kunstnikega arutlevad KuKu kuraator Mari Prekup ning Araabia ja islamimaailma tundja Kristi Ockba, kes seab vestluse ümber eesti keelde.

Näituse avamine on reedel kell 19.
https://www.facebook.com/events/872197209632873

Graafika töötuba kunstnikega Grafodroomi graafikastuudios on laupäeval kella 12-16.
https://www.facebook.com/events/212284572716955
Grafodroomi kelder avab uksed ja kutsub tutvuma kahe väga mõnusa sügavtrüki tehnika – kollograafia ja kuivnõelaga. Juhendajad on Süüria kunstniketandem Wazzan ja Abboud.

Kuivnõel kujutab endast estampgraafika raudvara – kõige lihtsamalt väljendudes õpime, kuidas tükkida kriimustusi. Tegu on sügavtrüki tehnikaga, ehk siis värv koguneb sinna, mis on sügavam, ehk siis nõela/noa/*** abil tehtud jälje sisse.

Kollograafia meenutab mõneti lapsepõlvest tuttavat papitrükki – see on trükiplaadi ehitamine erinevatest faktuuridest ja pindadest, kasutades teipi, nööri, liimi, lõikamist, traati, kleepekaid… Nagu nimigi ütleb – tegu on graafilise kollaažiga.
Mõlemaid tehnikaid teeme plastplaatidele ja saame kujutusviise kombineerida nii ühes trükiplaadis kui hoida eraldi. Kõik vahendid on kohapeal olemas. Töötuba on ilma piletita, kuid laual on soovituslik annetuskast.

Töötuba toimub inglise ja (vajadusel) eesti keeles.

Grafodroomi Graafikastuudio asub aadressil Vabaduse väljak 8, sissepääs Müürivahe tänaval majade 10 ja 12 vahel asuvast suurest autoväravast. Lisavihjed: https://grafodroom.ee/visit/.

Tänusõnad: Eesti Kultuurkapital ja Põhjamaade kultuuripunkt, Kåre Holgerson, Hannah Harkes ja Kristi Ockba.

Lisainfo: Mari Prekup, kukugalerii@gmail.com