browser warning text

Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna esindusnäitus "Ma olen nähtamatu – Juri Wedro"

Teisipäeval, 18. aprillil 2017 kell 17.00 avatakse galeriis Noorus Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna esindusnäitus "Ma olen nähtamatu – Juri Wedro".

TKK skulptuuriosakonna 2017. aasta esindusnäitus "Ma olen nähtamatu – Juri Wedro" on Transnistria kunstniku retrospektiivne hommage, mille on koostöös kuraator Uwe Schloeniga koostanud Jevgeni Zolotko ja osakonna tudengid.

Juri Wedro (1964–2010) on Transnistriast pärit autodidaktist kunstnik, kelle kohta on säilinud äärmiselt vähe informatsiooni ka tema kodumaal. Samas on tema avangardse loomingu kohta väga tugev arvamus kõigil selle või Wedroga isiklikult kokku puutunud inimestel. Wedro tööd keskenduvad enesereflektsioonile ja autori identiteedi määratlemisele dramaatilises psühhogeograafilises ja sotsiaal-poliitilises olukorras. Tema loomingut määrab eelkõige eksootilisel viisil arusaadud hilisem postmodernistlik filosoofia ja ühiskonnakriitika meetodid. Näitus-retrospektiiv koosneb Wedro töödest, tema elu dokumentatsioonist ning artefaktidest, mis võimaldavad luua kunstniku loomingu poliitilist ja biograafilist konteksti.

Schloen lisab: "Mind köitis Wedro irooniline elutunnetus ja ta kunst on mulle maailmavaateliselt sümpaatne. Ma imetlen ta võimet repressioonidest hoolimata töötada, ilma mingi väljavaateta iial oma kunstiga raha teenida. Tema maailmavaade, erinevalt Kesk-Euroopa piiratud enesekaemusest, on väga huvitav ja intrigeeriv ning sellises "riigis" nagu Transnistria on igasugune vaba mõtlemine poliitiline manifest."

Projekti kureerib saksa kunstnik Uwe Schloen (sünd 1958), kes on viimastel aastatel tegelenud Wedro pärandi populariseerimisega. Teda huvitab Wedro looming kui kaasaegse kunsti koloniseerimata perifeeria fenomen.

Näituse teostamisel osalesid Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna tudengid Jane Aus, Dmitri Gorbushin, Õie Holm, Rita Jõgar, Gloria Kivastik, Ingmar Šuman ja Emma Tuvike.

Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital.

TKK galerii Noorus on avatud T–L kl 11–18.

Näituste külastamine on tasuta.

Lisainfo:

Jevgeni Zolotko
+372 5595 0520
jevgeniz@gmail.com

Vaata veel: