browser warning text

Tartu loodusmaja suvised näitused

Tartu loodusmaja selle suve näitused puudutavad puud.

NÄITUS "PUIT MEISTRI KÄE ALL"

Meelis Kihulane jõudis rahvusliku puutöö juurde kuus aastat tagasi, olles enne seda 20 aastat restauraatorina töötanud. Rahvuslik puutöö on hääbuv ja Meelis on võtnud oma südameasjaks muuseumieksponaatide elluäratamise ning traditsiooniliste oskuste edasiandmise.

Näitusel saab vaadata, mida kõike käte ja traditsiooniliste töövahendite ja -võtetega puust võluda annab. Lisaks saab tutvuda ka meie tavalisemate tarbepuudega.

Avatud: 15. juuni - 25. august 2017

Kohtumine autoriga ja näituse lõpetamine 24. august kell 18

NÄITUS ALEPÕLLUNDUSEST "KUI PÕLLUD PÕLESID"

Aleviljelus on olnud ajalooliselt oluline viljelusliik ning eriti Lõuna-Eestis meie talupojaelulaadi lahutamatu osa. Tänapäeva inimesed seostavad tuleviljelust pigem ürgajaga ega tea, et aletamist esines veel 20. sajandi algusaastailgi.

Näitus tutvustab üht Eestis aastatuhandete jooksul kasutusel olnud maakasutusviisi. Näitusel saab teada, kuidas ja miks on Eestis alet põletatud, ning teha tutvust alepõletuse eksperimendi kui mineviku maakasutuse uurimise viisiga. Näha saab, kuidas on alepõllundus mõjutanud inimeste elu ja maastikke nende ümber, ning õppida märkama senini äratuntavaid objekte maastikul, mis annavad tunnistust kunagiste alepõldude asupaigast.

2007. aastast alates on Karula rahvuspargi alal korraldatud alepõllunduse eksperimente, et selle maakasutusviisi kohta rohkem teada saada. Näitusel tutvustatakse selle katse käiku ja tulemusi.

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi, Valga muuseumi, Kultuuriteooria tippkeskuse ja Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi koostöös.

Avatud: 15. juuni - 31. august 2017

Lisaks näitustele avatud avastusrada "PUUTEPUNKTID PUUGA", kus on võimalik tutvust teha loodusmaja pargis ja talveaias kasvavate puudega, loodusmaja ehituses ja igapäevastes tegemistes kasutatud puudega, uurida puude ja seente suhteid, mängida puises mängunurgas, lugeda aastarõngaid ja uurida enda sidet puuga.

ALO PÕLDMÄE LOODUSFOTODE NÄITUS "ÖISED POLAARPÄEVA KASED" JA "MUUSIKALINE NEERUTI"

"ÖISED POLAARPÄEVA KASED"

Fotod on tehtud 370 km põhjapolaarjoonest põhja pool, Soome, Rootsi ja Norra riigipiiride ristumiskohas, Kilpisjärvi järve ääres polaarpäeva öösel kääbuskaskede võlumetsas. Puud kasvavad õhukese mullakihiga kiviklibul, kaljunukkide vahel. Tasakaalu hoidmiseks teevad puutüved isemoodi imelisi väändumisi. Tõeline vormide tulevärk!

"MUUSIKALINE NEERUTI"

Alo Põldmäe:
"Rännates Lääne-Virumaal, mu maakodu lähedal asuvates Neeruti mägede metsades, avastasin ootamatult puude omapärase maailma ja hakkasin neid pildistama. Kinnitust sai teadmine, et tarvitseb vaid mõni samm rännurajalt kõrvale astuda ja su silmale-kõrvale võivad avaneda uued maailmad!
Mulle kui muusikule jäid kõigepealt silma nn muusikalised – pille ja muusikamärke meenutavad puud. Need hakkasid end nii peale suruma, et otsustasin moodustada neist näituse "Muusikaline Neeruti"."

Avatud: 15. juuni - 12. august 2017

PIRET KULLERKUPU MAALINÄITUS "METSAGA JA METSATA"

Pireti maalid puudest on väga isiklikud, ausad ja lummavad. Autorist täpsemalt: http://www.piretkullerkupp.com/

Avatud: 14. august - 20. september 2017

Näitusi saab vaadata:
Tartu loodusmajas, Lille 10
T-R 10-18
L- 11-16