browser warning text

Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss

Tartu tähetorn kutsub kõikides vanustes õpilasi osalema astrofotograafia konkursil!

Tähtaeg 20. september 2018
#teleskoobiselfie

Kutsume sind jagama pilte hetkest, mil said läbi teleskoobi vaadata. Pildid saad esitada, kasutades sotsiaalmeedias (Instagramis, Facebookis) pildi kirjelduses #teleskoobiselfie. Pildil võiks olla see, mida hashtag ütleb – sina ja teleskoop. Publiku lemmik saab ka auhinnatud.

Selle eesmärk on tuua astrofotograafia inimeste igapäevaellu. Teleskoobist nähtu on ju lahe!

Kategooriad

1. Tähistaevas ja atmosfäärinähtused (lühend: taevas). Tähistaevas, tähejooned (ingl k startrails), virmalised, halo, vikerkaar, Linnutee ja muud nähtused, mis ei vaja pildistamiseks teleskoopi.

2. Kuu (lühend: kuu). Selle kategooria alla ootame erinevaid fotosid Kuust, mis võivad olla tehtud teleskoobiga, fotokaamera või nutitelefoniga.

3. Meie päikesesüsteem (lühend: süsteem). Pildid Päikesest, planeetidest, meteooridest, komeetidest, Rahvusvahelisest Kosmosejaamast.

4. Süvataevas (lühend: süva). Pildid galaktikatest, planetaarududest ja täheparvedest. Siin kategoorias võib pildi alusfailid võtta mõnest avalikust andmebaasist (nt Hubble, Harvard), hindame pildi järeltöötlust.

Pildi esitamiseks on kaks võimalust:

1. Läbi Google'i kasutaja, kasutades Google Formi

2. Otse e-mailile tartu.tahetorn@gmail.com

Faili nime mall: perenimi_eesnimi_kategooria lühend_jrk

E-mailis peab olema toodud osaleja vanusevahemik: kuni 12a | 13-19a | 19+

Iga pildifaili kohta

1) Nähtus pildil

2) Pildi tegemise lisainformatsioon: tegemise aeg ja koht, võimalusel kasutatud ava, säriaeg, fookuskaugus ning kasutatud tehnika (eriti teleskoobifotode puhul)

Auhinnad

Parimatest astrofotodest moodustame Tartu tähetorni ruumide seintele fotonäituse, mida saavad imetleda kõik tähetorni külastajad.

Lisaks kuulub auhinnafondi palju muud head ja kasulikku, mille on välja pannud Tartu tähetorn, Eesti Astronoomia Selts jt.

Näituse avamine ja auhinnatseremoonia toimub teadlaste ööl 28. septembril Tartu tähetornis.

Žürii

Võitjad valivad tuntud astrofotograafid ja astronoomia populariseerijad, sealhulgas:

Martin Vällik, kes populariseerib igapäevaselt teadust, olles Eesti number üks teleskoopide vahendaja ning jagades oma tehtud astrofotosid ja mõtteid teadusmaailmast.

Martin Mark, kes on aastaid tegelenud öiste maastike, tähistaeva ning valgusmaalingutega. Tunnustatud mitmetel fotokonkurssidel ning tema pilt on jõudnud ka NASA astronoomia päevapildiks.

Tõnis Eenmäe, kes mõistab universumit ning kõike, mis puudutab teleskoope ja nende abil pildistamist. Igapäevaselt on Tõnis Tartu Observatooriumi astrofüüsika teadur.

Konkursi tingimused ja juhendmaterjalid: https://www.tahetorn.ut.ee/et/content/tartu-t%C3%A4hetorni-astrofotograafia-konkurss

Lisainfo: tartu.tahetorn@gmail.com või saale.tartes@ut.ee

Tartu tähetorni astrofoto konkurss on osa Tartu Ülikooli Teeme+ projektist "Astronoomia- ja kosmoseteemalise huvihariduse tugikeskuse käivitamine (01.04.2017–31.03.2020)". Projekti eesmärk on teaduse populariseerimine ning meid toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Vaata veel: