browser warning text

Teekond lõpmatusse

Inimese elu on teekond hällist hauani. Mõnel olematult lühike, teisel tüütuseni pikk.

Riigi teekond samuti. Sõltub päikesest, mis talle antud ja mida ta ise vastu kiirgab, ning kas rahvas ka kaasteeliseks kutsutud või hoopis... sunnitud on.

Eesti Vabariigi sajandipikkuse ja Uue Kunsti Muuseumi veerandasajandise elutee tähistamiseks avatakse näitus "Teekond lõpmatusse" lootuses, et nii meie riigile kui rahvale on antud kesta lõpmatult palju inimpõlvi. Et loovsäde, kõigi heade tegude algus, ei kustuks kunagi...

Kustumise oht on kahjuks rippunud Uue Kunsti Muuseumi kohal kogu tema elu jooksul. 1. oktoobril 2017 tähistatakse kas muuseumi sünnipäeva või aastapäeva, sest eraomandis olevas hoones võib muuseum edasi kesta just selle kuupäevani. Ja kui Pärnu linn ja riik ei pane õlga alla ideele avada Esplanaadi 10 asuvas hoones lisaks muuseumile ka loomeliitude puhkekodu ehk Loomekodu, siis ei jää muud üle, kui alustada kollektsiooni kokkupakkimist ja mõnest muust linnast või teisest riigist omale uut kodu otsima hakata. Ei tahaks uskuda, et Eesti ja Pärnu seda rahulikult pealt vaatavad...

"Teekond lõpmatusse" koosneb viiest omavahel seotud väljapanekust.

Põhja-Osseetias sündinud, EKA-s tekstiilikunstnikuks kasvanud ja suurema osa oma elust Pärnus elanud Ludmilla Swarczewskaja "Langevate tähtede otsingul" viib vaataja looja keerulisse ja vastuolulisse hingedemaailma.

Eestis sündinud rootsi maalikunstniku Philiph Luige maalid kujutavad kunstniku loomingu alghetki, üle lõuendi peegelduvat hingevalgust. Sestap on tema väljapaneku pealkiri "Sisemine valgus".

Pärnus sündinud ehtekunstniku Vivian Schotowsky ekspositisioon on väga pidulik, selles elab edasi vana hea hõbe. Kunstniku hingesoojusega loodud sadakond hõbeehet on pärjatud pealkirjaga "Kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks".

Pärnumaal sündinud maali- ja installatsioonikunstnik Andrus Joonas on lõpetanud EKA Pärnu Kolledži "Non Grata" ja hoolimata suurest rahvusvahelisest tunnustusest on jäänud truuks kodukohale Kõimas. Eelmise sajandi lõpus lõbustas ta oma kodust möödakihutavaid inimesi maanteekunstiga, mis pakub mõtteainet kaasteelistele tänagi. Andrus Joonase väljapanek kannab pealkirja "Teekond", märkimata ära kulgemise algus- ja lõpppunkti.

Viljandis sündinud, laias maailmas ringi rännanud ning suurema osa elust Pärnut oma kodusadamaks pidanud Mark Soosaare väljapanek "Teekond tundmatusse" on koostatud nii Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonist leiduvatest kui mehe enda loominguteelt pärit teostest. Mark Soosaar usub ja loodab, et see näitus ei jää tema loodud muuseumi luigelauluks.

Avamine 8. septembril 2017 kl 16.00-18.00.

Vaata veel: