browser warning text

Tunne ja Mari-Ann Kelam Loodusfotode näitus „VAATA JA SA MÄRKAD“

Tunne ja Mari-Ann Kelam Loodusfotode näitus „VAATA JA SA MÄRKAD“ Tartu Salemi kirikus 27.05.-29.07.2018

Tunne ja Mari-Ann Kelam on saanud pildistamisel inspiratsiooni Eesti loodusest. Tunne Kelam tõdeb: „ Ma hakkasin vaatama, et tavalised looduspildid on küll ilusad, aga need võiksid minna pigem kuskile turismibrošüüri. Ka looduse käsitlemisel on siiski vaja individuaalset lähenemist või tunnetust, seda, mis on just minu jaoks huvitav või mida ma olen selles avastanud. Seetõttu on sel näitusel väga suur osa detailidel ja huvitavatel momentidel.
Eesti loodus on imeline, ta on ürgne. Eesti on unikaalne just selle poolest, et tal on nii palju loomulikku, puutumatut loodust. Väga mitmekesine maa selle poolest. Territooriumilt Belgia-suurune, aga Eestis on üllatav rikkus loodusvormides: metsade kõrval nii palju järvi, künklikke maastikke, soid, ülimalt mitmekesine rannajoon, pankrannikud, liivarannad, kivised, soised rannikud. See on tõesti niisugune väärtus, millele tasub tähelepanu pöörata nii meil endil, kui ka neil, kes Eestit külastavad.
Me oleme harjunud mõtlema, et meie ümber peab olema midagi erakorraliselt ilusat – kas või imeline päikeseloojang –, aga tegelikult on igal ajamomendil midagi märgata. See ongi see, mis teeb elu huvitavaks. See oleneb lihtsalt tähelepanuvõimest, võimest keskenduda mingisugusele momendile. Eks see eristab tavalist, hajutatud tähelepanu sellest erksast nägemisest, et maailm on tegelikult väga rikas, huvitav. Nägemine sõltub väga palju meie enda vaimsest hoiakust.
Loodus on see, mis on loodu. Keegi on loonud looduse. Loodus ise annab tunnistust Jumalast, oma Loojast. Just see ilu ja mitmekesisus peaks selle mõtteni viima. Seda näevad inimesed, kes on avatud ja kes ei ole oma kitsaste mõttemallide kütkeis.“
Tartu Salemi kiriku näitusel on eksponeeritud Tunne ja Mari-Ann Kelami fotod, mis on pildistatud viimase viie aasta jooksul. Pildid on detailirohked ja lisaks looduse aastaringile leiab neis ka autoreid paelunud arhitektuurseid elemente.
Mõlemad autorid on fotograafina tunnetanud, märganud ja jäädvustanud Looja loodud ilu, sellest annab tunnistust ka näituse pealkiri „Vaata ja sa märkad.“

Erkki Juhandi
Näituse kuraator
551 7777 erkki.juhandi@eelk.ee

Tartu Salemi kirik: salem@salem.ee