browser warning text

Uno Roosvalti isikunäitus "Hekk"

Alates teisipäevast, 4. septembrist on Draakoni galeriis võimalus näha Uno Roosvalti (1941) isiknäitust "Hekk". Näituse lõpetamine toimub galeriis reedel, 21. septembril kell 17.00. Näitus on avatud kuni 22.09.2018.

Galeriis on väljas tööd kahel erineval teemal: fotod seeriast "Minu aed" ja joonistused "Eeskujud. Eduard Wiiralt I-X" ning "Igihaljad ja sõbrad". Fotoseeria "Hekk" on aidanud pannooks kujundada kunstnik Inga Heamägi. Nii kunstnik kui ka kujundaja leiavad kahel teemal olevat palju sarnast ja ühendavat.

Uno Roosvalt: "Olen tegelenud oma aias juba üle neljakümne aasta igihaljaste puude ja põõsaste kasvatamise, pügamise, vormimise ja paljundamisega. Tänaseks on mu kasvandikud saavutanud täie elujõu ja mõõtmed.

Suure austusega ja huviga olen suhtunud Eesti kunstiklassikute loomingusse. Eduard Wiiralt haaras mind terveks aastaks oma haardesse. Tulemuseks sai 10-leheline joonistuste seeria. Püüdsin tema tööd võtta detailideks lahti ja nende alusel luua oma kompositsioonid."

Inga Heamägi: "Elustaimed nõuavad kõik hoolitsust: mis kasvab kiiresti, nõuab kammitsemist; mis aeglaselt, seda tuleb rohida, väetada, kaitsta ulukite ja muruniitja eest. Kui hekist mõni taim hävib, näeb tulemus välja nagu puuduva hambaga suu. Kõige vähem hoolt nõuab kahe meetri kõrgune roheline plankaed.

Uno Roosvalt valib oma loomingu "aeda" sobivaid taimi hoolikalt. Ta kujundab hekki, kasutades selliseid kunstnikke (taimi) nagu Eduard Wiiralt, Kristjan Raud jt. Mõnda "Wiiraltit" annab sobivamaks pügada, mõnda mitte. Roosvalt ehitab oma näituse üles "vabakujulise segahekina", kus on istutatud vaheldumisi väikeste gruppidena erinevaid põõsaid, mis erinevatel aastaaegadel rõõmustavad aednikku vaheldusrikkusega ning meelitavad lõhnavate õite ja viljadega aeda linde ning liblikaid.

Hekk istutatakse paljudeks aastateks. Et istutatud taimed end hästi tunneksid ja edukalt kasvaksid, nii et moodustuks korralik tihe hekk, on tarvis enne istutamist pinnas hoolikalt ette valmistada. Nii on ka Uno Roosvaldi loominguga – kunstnik valmistub näitusteks ette kaua ja hoolikalt. Kõigepealt ideekavandid, näituse koha otsimine, ideekavanditega töötamine 1:1 mõõtkavas, kerge kahtlemine, näitusekoha kinnitamine, näituse nime valimine, täpsemate kujundite valimine, näitus. Enne näituse tegemist peab olema kunstnik, enne kunstnikuks saamist tuleb kaua õppida. Ja enne õppima asumist tuleb kandideerida ja konkureerida. Ja enne seda peab endas üles otsima väikse taime, mille eest hoolt kanda, pügada, muretseda ja armastada."

Näitus toetavad Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart