browser warning text

Urmas Lüüsi näitus "Inimese mõõt"

Neljapäeval, 1. märtsil 2018 kell 18.00 avatakse Hop Galeriis Urmas Lüüsi näitus "Inimese mõõt".

"Inimese mõõt" on läbi kolme nädala muutuv installatsioon. Avamise õhtul lükatakse käima protsess, mis viib savist ja rauast skulptuuri taas oma materjali algvormi. Nii nagu surevad ja kõdunevad inimesed, neelavad keemilised protsessid kunstniku poolt materjalile pealesunnitud kultuurilisi tähendusi. Ülistus füüsilise materiaalsuse ülemvõimule. Näitust saadab tekstivihik, kuhu on koondatud valik kunstniku päevikusissekannetest kaks aastat tagasi toimunud residentuurist Itaalias, kus selle teose idee pandi idanema.

Kunstnik kasutab oma viimase aja loomingu saateks järgmisi fraase: performatiivsus ja kehaline kohalolek; biosemiootikast lähtuv allumine materiaalsuse füüsilisele ülemvõimule; vastuhakk lääne koloniseerivale ainuõigsusele defineerida kaasaegset kunsti; sildade rajamine visuaalse poeesia, teaduslike meetodite, heli ja kirjasõna vahele.

Urmas Lüüs (sünd 1987) on omandanud Eesti Kunstiakadeemias nii bakalaureuse- kui ka magistrikraadi (prof. Kadri Mälk) ning viibinud vahetusõpingutel Rootsis Göteborgi Ülikooli Steneby Kolledžis (prof. Heiner Zimmermann). Aastal 2015 töötas ta assistendina Amsterdamis ehtekunsti ühe suurkuju Ruudt Petersi ateljees. Hetkel annab Lüüs loenguid Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti erialal ja töötab Tallinnas vabakutselise kunstniku, disaineri ja kirjutajana.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Väinö Tanneri Fond.

Esmaspäeval, 19. märtsil kell 18.00 toimub näitusel "Inimese mõõt" kunstnikuvestlus näituse autori Urmas Lüüsiga. Kunstniku vestluspartner on luuletaja Jürgen Rooste.

Lisatud pilt: Urmas Lüüs. Kaader videoinstallatsioonist "Inimese mõõt", 2018