browser warning text

Urmas Puhkani näitus "Närvid"

Keraamik Urmas Puhkani isikunäitus "Närvid" on tõukunud ühiskonna pingestatusest, närvilisuse vibratsioonist, mida tal kunstnikuna on võimatu ignoreerida. Nagu autor ise ütleb: "Närvid on pingul."

Galerii on muudetud lavaks, kus kunstnik asub pingeseisundi kirjeldamise ja kujutamise juurde talle omase praktika ja materjalidega. Urmas Puhkan loob 3D-pliiatsi abil savist keskkonna, milles joonistuvad välja igapäevasuhete haprad jõujooned. Põletatud ja põletamata savi hakkavad ajapikku katkema, purunema ja teisenema, toetades suhetevõrgustiku hapruse ideed. Sellist objektide teisenemise protsessi on külastajal võimalik galeriis jälgida. 3D-savipliiatsi tehnikat on Urmas Puhkan oma loomingus kasutanud valdavalt viimase aasta jooksul.

Urmas Puhkan on sündinud 1967. aastal Nadalema külas Kehtna vallas Rapla maakonnas. Ta on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli (EKA) keraamika eriala ning on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Keraamikute Liidu liige. Õpingute ajast saadik on ta aktiivselt osalenud näitustel ja on 1988. aastast tegutseva kunstirühmituse NEOEKSPREPOST asutaja.

Urmas Puhkani eestvedamisel asutati Tallinna vanalinnas 1993. aastal Asuurkeraamika OÜ, esimene omataoline keraamika töökoda-galerii Eestis, kus külastajad said tutvuda nii keraamika kui ka selle valmimisprotsessiga. Ühiselt on arendatud keraamika eriala ja korraldatud näitusi nii Eestis kui ka välismaal. Alates 2008. aastast MTÜ-na tegutsev Asuuritorn jätkab vanalinnas alustatut keskaegses linnamüüris asuvas Loewenschede tornis keraamikakeskusena, mis pakub huvilistele aktiivselt keraamikanäitusi, -esitlusi ja -koolitusi.

Alates 2001. aastast on Urmas Puhkan Kohila rahvusvahelise keraamikasümpoosioni korralduskomitee liige. 2005. aastast valiti ta Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna juhatajaks. Ta on ka kaasaegsele tarbekunstile ja disainile keskendunud Hop galerii nõukogu liige.

Alates 1993. aastast alates on Urmas Puhkani loomingut eksponeeritud enam kui 60 näitusel nii Eestis kui ka välismaal.

Näitust toetas Eesti Kultuurkapital.

Vestlusõhtu Urmas Puhkaniga

18.04.2018 kl 17.00-18.00 toimub näitusel vestlusõhtu.
Mitmekülgse keraamiku Urmas Puhkani isikunäitusel "Närvid" toimuval vestlusel saab lähemalt teada, mida peab Urmas oluliseks nii kunstniku kui õppejõuna, millega on tegelenud rühmitus Neoeksprepost ja kuidas asutati Asuurkeraamika ateljee, kuid kindlasti ka paljust muust. Kunstnikuga vestleb muuseumi näituste projektijuht Ketli Tiitsar. Sissepääs muuseumipiletiga.

Vaata veel: