browser warning text

Uute koreograafide sari PREMIERE`17

Uute koreograafide sari PREMIERE`17 toob sel aastal publikuni Keity Pooki ja Sigrid Savi debüütlavastused „Sünaps” ja „Imagine There´s A Fish“.

PREMIERE on Sõltumatu Tantsu Lava sari koreograafidebüüdiks, kuhu igal aastal valitakse kaks koreograafi, kes toovad oma esimese tantsulavastuse suure publiku ette.

Keity Pook „Sünaps”
Keity installatiivne lavastus on visuaalne, liikumise ja heli sümbioos. See on võimalus reisida sisemaailmas: vaatleja võib ennast kujutleda mikrotasandile, närvivõrgustiku maailma. Või hoopis kaugeneda kehast ja hõljuda megamaailmas.
Olen puudutus. Liigun elektrilise laengu abil mööda sinu sensoorseid närvikiude su seljaajju kiirusega 100 m/s. Liigun sünapsisse, kust kandub elektrokeemiliste signaalide kaudu informatsioon edasi järgmistesse neuronitesse. Seljaajust juhid sa mind neuronite abil oma ajju. Sinu ajus on vähemalt 10¹² neuronit ning üks neuron võib moodustada sadu kuni tuhandeid sünapse. See on astronoomiline arv – Linnuteel on 2 korda 10¹¹ tähte, seega on Linnutee päris väike võrreldes ajuga. Sul on hiigelaju. Sinu aju teeb järelduse ja otsustab, kas ta peaks seljaaju ja teisi motoorseid neuroneid pidi saatma signaali lihaseni nii, et Sa ennast liigutaksid. Valik on sinu.
Uusi närvirakke tekib ajus pidevalt, kuid osad neist känguvad, raku keha on küll veel elus, aga sünapsi enam ei toimu. Paraku on suurel osal närvirakkudest vaid kaks valikut: kas püsida elus või känguda ja surra.

Sigrid Savi “Imagine There´s A Fish“
On tuba, kala, iluakvaarium ja kõige selle keskel üks n00bistunud otsija. Samas.
Teadmatus toidab kujutlusvõimet ning võib-olla näeme kala seal, kus teda pole või vastupidi. Küll aga sööbivad vanad juustused tõed endiselt naha alla, muutes pehme ja vastuvõtliku koe üha jäigemaks ning siis sünnib ime – kristalliseerub inimkivim. Kuju võtab settinud mõttelademeist monument. Kuivand julk. See on tõeline sammas.
Lavastus on ekspeditsioon, mis veab end autopiloodil turvalisse tundmatusse.
Romantiseerivalt eneselt küsides:
“What if the PACIFIC BLACKDRAGON never meets the BIG EYE TUNA?”

Vaata veel: