browser warning text

Valekapparitest pangesalatini - õpituba toidu säilitamise viisidest 19.-20. sajandil

Laupäeval, 18. novembril 2017 algusega kell 13.00 toimub Maarjamäel Filmimuuseumis õpituba sarjast "Asja armastajad".

Toidukultuuri uurija, etnoloog Ester Bardone (Tartu Ülikool), räägib lähemalt sellest, kuidas säilitati ja hoidistati toiduaineid möödunud sajanditel. Kultuuriloolise koguhoidja Maia Madar toob välja põnevaid toidukultuuri ajalooga seotud esemeid Eesti Ajaloomuuseumi kogust ja tutvustab, kuidas neid omal ajal kasutati.

Seekord keskendub õpituba siinsele toidukultuurile ning sügisele kohaselt uurime koos raamatu "101 Eesti toitu ja toiduainet" (Varrak, 2016) ühe autori Ester Bardonega lähemalt, kuidas säilitati 19.-20. sajandil toitu nii mõisates, linnakodudes kui taludes ja milliseid õpetusi jagasid selleks tollased kokaraamatud. Millised olid oma aja põnevamad retseptid, millest nii mõnigi võib praegu üllatuslikult moodne või koduselt tuttavlik tunduda. Juttu tuleb ka säilitamisoskuste ja sissekeedutarkuste levikust, sellest milliseid erinevusi oli toidu säilitamisel linnas ja maal, kuidas muutsid hoidistamist uued tehnoloogiad ja esemed ning toitumisteaduse ja toiduainetetööstuse areng. Lisaks jagab Ester retsepte ajaloolistest kokaraamatutest ja pakub midagi ka maitsmiseks.

Ajaloomuuseumi kogudes on hoiul nii taluperemeeste endi valmistatud majapidamisriistu, nagu kapsaraud, kui ka moodsamaid vahendeid, nagu kirsikivide eemaldaja, aga ka omaaegseid vekkpurke. Mõndagi saab õpitoas näha oma silmaga ja ehk pakuvad nii mõnedki esemed osalejatele äratundmisrõõmu.

NB! Palume osalemiseks registreeruda SIIN: http://www.ajaloomuuseum.ee/kulastamine/uritused/valekapparitest-pangesalatini-opituba-toidu-sailitamise-viisidest-19-20-sajandil. Kohtade arv on piiratud!

Fotol keedukursused 1930. aastal. Viljandi Muuseum (VMF 478:20 F 8903)