browser warning text

VI Artishoki biennaal

VI Artishoki biennaal mõtestab moekunsti kaudu rahvuslust.

Oktoobri lõpus, 20.–28.10 saab Tallinnas Balti jaama turu ootepaviljonis näha VI Artishoki biennaali (VI AB), mis sel aastal on võtnud moenäituse formaadi. Kuraator Sten Ojavee (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) peab näituse peamiseks eesmärgiks käsitleda kriitiliselt tänapäeval levivaid rahvusidentiteedi käsitlusi ning pakkuda välja erinevaid vaatepunkte kaasaegse rahvusluse mõtestamiseks. Selleks kasutavad näitusel osalevad kunstnikud moekunsti vahendeid. Biennaali korraldab sel aastal Artishoki kunstiplatvorm koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.

Näitusel osalevad kunstnikud: Dmitri Gerasimov, Ragne Kikas, Laivi, Kris Lemsalu, Claudia Lepik, Tanja Muravskaja, Kärt Ojavee, Jaanus Samma

Näitusel osalevad kirjutajad: Aet Annist, Oliver Laas, Margit Lõhmus, Francisco Martinez, Siim Nurklik, Aleksander Rostov, Anne Vetik, Annamari Vänskä

Graafiline disainer: Sandra Kosorotova

Kõik kaheksa kunstnikku loovad kaks komplekti teoseid, mida esitletakse kaheksal päeval koos üheksa autori teosest lähtuva tekstiga. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.

PROGRAMM

Laupäev, 20. oktoober
18.00 Jaanus Samma teose avamine.
18.30 vestlus kunstnik Jaanus Samma ja VI AB kuraator Sten Ojavee vahel.

Pühapäev, 21. oktoober
18.00 Claudia Lepiku teose avamine
18.30 Vestlus seto kultuurilisest identiteedist ja rahvuspärandist. Vestlevad folklorist Andreas Kalkun ja kunstnik Claudia Lepik

Esmaspäev, 22. oktoober
18.00 Kärt Ojavee teose avamine
18.30 Vestlus rahvusidentiteedist ja rahvusliku moe arengutest tänapäeval. Vestlevad Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna juhataja Piret Puppart, Columbia ülikooli antropoloogia osakonna õppejõud Gustav Kalm ning kunsti- ning moekriitik Anne Vetik.

Teisipäev, 23. oktoober
18.00 Dmitri Gerasimovi teose avamine
18.30 Vestlus subkultuuridest ja rahvuslusest. Müürilehe kultuuritoimetaja Aleksander Tsapov ning kunstnik ja VI AB kirjutaja Aleksander Rostov.

Kolmapäev, 24. oktoober
18.00 Laivi teose avamine
18.30 Kunstnikuvestlus: kunstnik ja kirjanik Margit Lõhmus ja Laivi.

Neljapäev, 25. oktoober
18.00 Kris Lemsalu teose avamine
18.30 Kunstikriitika lugemisgrupp kunstiteadlase Maarin Ektermanniga.

Reede, 26. oktoober
18.00 Tanja Muravskaja teose avamine
18.30 Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi avalik filosoofiaseminar. Seminari juhib filosoof Oliver Laas dialoogis kirjandusteadlase Piret Peikeriga.

Laupäev, 27. oktoober
18.00 Ragne Kikase teose avamine
18.30 Vestlus moeajaloost ja -teooriast. Vestlust veab moeuuringute abiprofessor Annamari Vänskä Aalto Ülikoolist.

Pühapäev, 28. oktoober
18.00 Artishoki artiklikogumiku 2006–2018 esitlemine.
18.30 VI AB moedemonstratsioon

VI AB on kaasaegse moe näitus, mille üheks lähtepunktiks on Anu Hindi kureeritud moekunsti näitust "Eestlane olla…", mida esimest korda sai näha 2009. aastal Hobusepea galeriis. Näitust on hiljem eksponeeritud kümnetes eri riikides, olles sellega üks Eestit enim esindanud moenäitustest. Eesti Moekunstnike Ühenduse sõnul esindab näitus Eestile ainuomast moekunsti ja rahvuslikku stiili, ning "mitte-multikultuurset" järjepidevust.

VI AB eesmärgiks on esitada väljakutse taolisele suletud arusaamisele rahvusest ja rahvuslikust moest, peegeldada kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust ja pakkuda välja kaasaegset moodi, mis tegeleb küll rahvuslusega, kuid mitte suletud ja determineeritud süsteemis. Näitusel osalevad kunstnikud ja kriitikud on erinevate taustadega – kunstnike hulgas on nii igapäevaselt moedisainerina töötavaid kunstnikke kui ka tunnustatud visuaalkunstnikke. Kriitikud tegutsevad erinevatel väljadel, olles taustalt nii antropoloogid, kunstiteadlased, filosoofid, sotsiaalteadlased, kirjanikud kui ka moeteadlased.

Artishoki Biennaal on 2008. aastal loodud eksperimentaalne näituseformaat, kus iga osalev kunstnik esitab näitusele uue teose ja iga kriitik kirjutab esitatud teoste kohta artikli. Kirjutajate tekste eksponeeritakse näitusesaalis samaaegselt vastava kunstniku teosega. AB on ainuke omalaadne kunstibiennaal Eestis, mis ühendab võrdsel platvormil kunstnikke ja kirjutajaid ning eksperimenteerib nende omavahelise suhtega.

Toetajad: EEesti Kultuurkapital, GO Group, Kultuuriministeerium, Nordic Culture Point, Viru Keskus, MaxFactor/Sirowa

Galerii

Näita kaardil Sulge kaart