browser warning text

Vilen Künnapu näitus "Maagiline Tallinn"

Arhitekt Vilen Künnapu on viimastel aastatel pannud ennast järjest enam maksma ka maalikunstnikuna.

Tema suurel ülevaatenäitusel arhitektuurimuuseumis 2016. aastal olid arhitektuuri – fotode, projektide, arhitektoonide – kõrval vaadata ka maalid. Tema maalide aines on peamiselt linn: majad, rütmid ja isegi hullumeelselt erksad värvid. Siiani on teda köitnud peamiselt Vahemeremaad ehk siis Euroopa kultuuri häll ja ta otsis sealsetes valgetes hoonetes arhetüüpsete ehitiste seaduspära ja poeesiat.

Seekordne näitus on pühendatud Tallinnale ja nagu kunstnik ise on öelnud, püüab ta oma Tallinna vaadetega anda edasi metafüüsilist jõudu, mida ta linna meeldejäävates sõlmkohtades näeb: "Mind huvitab see nähtamatu asi, mis tekitab joovastuse, kannab su läbi seinte ja annab vahel kokkupuute lõpmatusega. Elu on müsteerium, seletagu õpetlased, palju jaksavad, ikkagi jääb suur saladus püsima. Usun, et kunsti abil on võimalik selle salakambri ust veidi paotada ja saada hetkeks osa suurest saladusest." Sest ka vanadel aegadel ei jäetud ühtegi jälge ehk ei tehtud koopamaali niisama: maal oli pigem abivahend, sõiduk jõudmaks millegi müstilise juurde.

Vilen Künnapu on arhitekt ja kunstnik, sündinud 1948. a Tallinnas. Lõpetanud 1971. a Eesti Kunstiakadeemia (ERKI) arhitektina. Kuulus kunstirühmitustesse SOUP 69 ja Tallinna 10. On paljude huvitavate ehitiste autor, koos Ain Padrikuga võitnud auhindu rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel (Arktika keskus Rovaniemis, Soome, 1984, eripreemia; West Coast Gateway, Los Angeles, USA, 1988, II preemia, Marja-Vantaa planeering, Soome, 1992, I preemia jt). Alates 1992. a töötab arhitektuuribüroos Künnapu & Padrik (Metodisti kirik, 1994; hotell Radisson SAS 1999; Viru Keskus, 2004, Kolme Torni Maja Narva mnt-l, 2006 kõik Tallinnas ning Tigutorn ja teaduskeskus AHHAA Tartus, 2008). Tema sulest on ilmunud raamatud "Künnapu & Padrik. Valitud töid" (1999), "Üle punase jõe" (2001), "Templid ja tornid" (2007) ning "Koht. Kujund. Energia" (2010).

Künnapu on osalenud mitmel kunsti- ja arhitektuurinäitusel kodu- ja välismaal (sealhulgas "Taiwan Design Expo 2005", Veneetsia biennaal 2006 ja 2008, Londoni arhitektuurifestival 2010). Ta on eksponeerinud näitustel väikesemõõdulisi skulptuure ja arhitektoone ning avalikus linnaruumis suuremõõtmelisi installatsioone. 2016. aastal oli suur isikunäitus arhitektuurimuuseumis. Künnapu on olnud külalisõppejõud ja -lektor mitmes Skandinaavia, Suurbritannia ja Šveitsi ülikoolis. Oli 2006-2007 Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna vabade kunstide professor. Ta on õpetanud Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning kompositsiooni TTÜ arhitektuuri- ja urbanistikainstituudis.

Näituse avamine 9.03.2018 kl 17.
Avamisel maalib meloodiaid ja loob meeleolu Heidy Purga vinüülidel!

22.03. kl 18 kohtumine kunstnikuga. Kunstnikku küsitlevad Raoul Kurvitz ja Enn Tegova.

Plakati autor Marko Kekishev.

Sissepääs tasuta.

Vaata veel: