browser warning text

XV visuaalse kultuuri festival "Maailmafilm"

XV Maailmafilmi festival toob Tartusse 60 dokumentaalfilmi.

Esmaspäeval, 19. märtsil 2018 algab Eesti Rahva Muuseumi XV Maailmafilmi festival, kus linastub 60 värsket dokumentaalfilmi ligi 30 riigist. Programmis on nii maailmatasemel dokigurude kui ka noorte filmitegijate loomingut.

"Filmifestivalidel on maailmas, kus filmiplatvormid ja telekanalid on vaid kliki kaugusel, järjest olulisem roll. Need on kohad, kus saada kokku teiste filmihuvilistega ja astuda välja argielust, kus filmi vaatamine võib olla vaid pooltund nõudepesu ja koolitükkide tegemise vahel," ütles festivali direktor Pille Runnel.

Tänavuse festivali teemaderingi moodustavad sellised märksõnad nagu kunst, toidukultuur, minevikulisus ja olevik, inimlikkus, inimeseks ja omaks või võõraks olemine ning perekonnasuhted. Publikul avaneb võimalus tutvuda teiste eluviiside ja maailmapiltidega kõikidel kontinentidel, sealhulgas Uus-Meremaal, Mehhikos, Lõuna-Koreas ja Tansaanias.

Festivali avafilm on teisipäeval, 20. märtsil kl 18.30 linastuv kuulsa Austria filmitegija, Michael Glawoggeri film "Pealkirjata". Üliambitsioonikas plaan filmida reaalsust sellisena nagu see maailma erinevates kohtades avaldub, sai traagilise lõpu, kui Glawogger malaariasse haigestumise tagajärjel suri. Filmi lõpetas Glawoggeri monteerija Monika Willi ning tulemuseks on poeetiline, jõuline ja imeliselt kaunis filmielamus.

Filmiprogrammi lõpetab laupäeval, 24. märtsil kell 16.45 Karlovy Vary', Goya Awardsi, Hamptonsi jt rahvusvahelistel filmifestivalidel parima dokumentaalfilmi tiitli pälvinud "Palju lapsi, pärdik ja loss". Hispaania režissööri Gustavo Salmeróni film portreteerib ekstsentrilist matriarhi, Julita Salmeróni ja tema perekonda. Film jutustab ootamatute ja lustlike pööretega loo, kuidas täitusid Julita kolm lapsepõlvesoovi: palju lapsi, pärdik ja loss.

Linastuvate dokumentaalfilmide ühisnimetaja on antropoloogiline pilk, kus on põimunud kunstiline ja teaduslik teadmine, andes alust nii diskussiooniks kui ka sisekaemuseks. Filmiprogrammile lisaks on võimalik osaleda kohtumistel 27 filmitegijaga, tutvuda installatsioonide ja näitustega.

Filmid linastuvad 19.-24. märtsini Eesti Rahva Muuseumi Jakob Hurda ja Maailmafilmi saalides (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs). Tööpäevadel kuni kella 16.30 linastuvad seansid on ainult ingliskeelsete subtiitritega ja tasuta. Tutvu kavaga Maailmafilmi kodulehel ja jälgi festivali tegemisi Facebookis!

Maailmafilmi festivalile paneb laupäeva, 24. märtsi õhtul algusega kl 19.30 punkti esmakordne heli- ja videvikufestival "ERMi ÖÖ", kus astuvad teiste seas üles Myrra Rós (Island), trio Mikita/Jürjendal/Kirikmäe ja segakoor K.O.O.R, Vaiko Eplik, Puuluup jt.

Maailmafilmi festivali korraldavad Eesti Rahva Muuseum ja Maailmafilmi Ühing. Toetajad: Eesti Filmi Instituut, Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond, disainistuudio Fraktal, Elektriteater, MTÜ Mondo, Prantsuse Instituut Eestis jt.

Vaata veel:

Galerii