browser warning text


Kunst > Erakogud

Näita kaardil Sulge kaart
Eesti Panga Muuseum, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

Avatud
T-R 12-17
L 11-16

Sissepääs tasuta!

Eesti Panga muuseum asub kunagises Aadlipanga hoones Tallinna südames. 1904. aastal valminud hoone ehituse tellis Eestimaa Aadli Krediitkassa (Estländische Adelige Kreditkasse, asutatud 1802. aastal). Pea kogu 19. sajandi oli aadlipank Eestimaa kubermangu (1796–1917) juhtiv rahandusasutus.

Muuseum paikneb hoone esimese korruse kahes ruumis – kunagistes aadlipanga teenindussaalides. Aadlipanga tegutsemise algusaastatel kasutati kahte eraldi sissepääsu – aadlikud sisenesid panka uhke peatorniga uksest (muuseumi praegune sissepääs), lihtrahvas pääses panka hoone teisel küljel paiknenud (nüüdseks hävinenud) hoopis tagasihoidlikuma torniga uksest.

Eesti Panga muuseumis kajastatavate teemade ring on raha ja majanduse keskne. Lisaks Eesti raha ajaloole tutvustatakse raha rolli ühiskonnas ja keskpanga tegevust. Külastajatele on avatud ka panga kunagine varakamber, kus asub raha valmistamisele pühendatud väljapanek.

Keskpankade ülesanne on tagada hinnastabiilsus. Näitus aitab külastajal mõista, kuidas seda tehakse. Keskpanga tegevust hinnastabiilsuse tagamisel tutvustavad videoklipid, mängud ja virtuaalsed näitused. Käsitletakse ka laenamise ja säästmise teemat, keskpanga välisvarade kujunemist ja haldamist, majanduse analüüsimist ja prognoosimist. Kaardimakse ja internetimakse simulatsioonid tutvustavad maksete edastamise raamistikku ja Eesti Panga hallatavate arveldussüsteemide rolli maksesüsteemis.

Muuseumikompleksis asuvad ka pressikonverentsiruum ja muuseumipood, kus saab eesti kroone eurodeks vahetada, osta meenemünte ja soetada muuseumi suveniire.

Ootame kõiki tutvuma muuseumi väljapanekuga!

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Estonia puiestee 11 Telefon (+372) 668 0760 muuseum@eestipank.ee http://muuseum.eestipank.ee/
Würthi Kunstigalerii, Harjumaa, Rae

toimumiskoht

Würthi Kunstigalerii asub Würth AS Eesti peahoones, 8 km kesklinnast aadressil Vana-Tartu mnt. 85, tegelikult otse Tartu maantee ääres. Valgusküllase galeriiosa kuulumine ärihoone juurde on tõenduseks kontserni rajaja professor Reinhold Würthi eesmärgist lähendada teineteisele kunsti- ja töömaailmu ja kinnitus tema isiklikust kunstilembusest. Tema kogumiskirg sai alguse möödunud sajandi 60-ndatel ühe Emil Nolde akvarelli ostuga, nüüdseks on ta oma ligi 8000 ühikust koosneva kunstikoguga pannud aluse kaasaegse kunsti muuseumile Saksamaal Künzelsaus ja kogule Schwäbisch Hallis.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Rae vald, Peetri alevik, Vana-Tartu maantee 85 Telefon 50 79 603; 56 632 347