browser warning text


Muusika

Eesti muusikainstitutsioonid esindavad kõiki muusikaelu olulisi valdkondi ja žanre.
Haridussüteemi algaste on muusika- ja huvikoolide võrgustik, kuhu kuulub ligi 90 õppeasutust Eestis on kolm muusikakõrgkooli: Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool ja Tallinna Muusikakeskkool. Kõrgeimal tasemel muusikaprofessionaale õpetab välja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Kontserte korraldavad Eestis riiklikud ja munitsipaalasutused, äriühingud ja MTÜd. Suurim kontserdikorraldaja on Eesti Kontsert, mis haldab ka olulisi kontserdipaiku, sh Estonia kontserdisaali ning Vanemuise, Pärnu ja Jõhvi kontserdimajasid. Kontserte korraldavad ka muusikakollektiivid.

Suurim festivalikorraldaja on Eesti Kontsert kümmekonna festivaliga. Tuntuim festival ja eesti muusikakultuuri rahvusvaheline sümbol on Üldlaulupidu. MTÜ Eesti Muusikafestivalid nimestikku kuulub 35 korraldajat ja 53 festivali, sh pika ajalooga Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival, Nyyd kui kaalukaim nüüdimuusika festival, Jazzkaar kui tuntuim džässifestival, Viljandi Pärimusmuusika Festival kui tuntuim rahvamuusikapidu ja Eesti muusika päevad – eesti nüüdimuusika tähtsaim foorum.Igal aastal toimub Eestis üle saja süva-, pop-, rock- või pärimusmuusika festivali.

Olulisemad eesti süvamuusika kirjastajad on Edition 49, SP Muusikaprojekt ja Estonian Records Production, Eesti Muusika Infokeskus vahendab eesti nüüdismuusika partituure. Järjekindlaim eesti muusika salvestaja on Eesti Rahvusringhääling. Plaate annavad välja ka interpreedid, muusikakollektiivid ja mittetulundusorganisatsioonid

Eestis on ligi 900 klassikalise muusika ja 2500 levimuusika loojat-esitajat. Süvamuusika heliloojaid ja muusikateadlasi ühendab Eesti Heliloojate Liit ja interpreete Eesti Interpreetide Liit. Kitsamaid valdkondi esindab suur hulk eriala- või žanriga seotud ühinguid. Autoriõigusi tagavad Eesti Autorite Ühing, Eesti Esitajate Liit ja Eesti Fonogrammitootjate Ühing.Olulisemad valdkondlikud tugistruktuurid on Viljandi Pärimusmuusika Keskus, Eesti Muusika Infokeskus ja Eesti Muusika Arenduskeskus. Eesti muusika autoriteetseim katusorganisatsioon on 49 institutsioonist koosnev Eesti Muusikanõukogu, mille missiooniks on kohalik ja rahvusvaheline koostöö ning muusikaelu probleemide lahendamine.

Muusikavaldkonda rahastatakse Eestis riigi- ja kohalike omavalitsuste eelarvetest ning Kultuurkapitali ja Hasartmängumaksu Nõukogu kaudu. Riik toetab kontserdipaikade haldamist, kontserdiorganisatsioone, eesti muusika salvestamist, selle tutvustamist välismaal jt tegevusi. Sihtprogrammide kaudu finantseeritakse muusikakollektiive ja festivale („Muusikavaldkonna toetusprogramm“) ja professionaalset heliloomingut („Heliloomingu tellimine“). Eesti Muusikanõukogu jaotab programmide „Muusikakonkursid ja noor muusik“ ning „Muusikatrükised“ vahendeid. Oluline roll on Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitalil, mis toetab loojaid ja muusikaorganisatsioone.

Näita kaardil Sulge kaart
N/A

artist

None
Eesti LAB Orkester

artist

LAB Orkester on uus ja uuenduslik projekt Eesti muusikamaastikul, mille eesmärgiks on leida uusi viise ja mooduseid klassikalise muusika esitamiseks, selle loomiseks ja väljendamiseks, mis omakorda tugevdaks klassikalise muusika rolli kaasaegses ühiskonnas. Projekti iseloom on avatud ja eksperimentaalne, olles rohkem foorum erinevate esituskoosluste kohtumiseks kui üksnes orkester selle sõna otseses tähenduses.
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

artist

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) on vanim ja mainekaim regulaarselt tegutsev sümfooniaorkester Eestis. Orkestri ajalugu ulatub aastasse 1926 ning sarnaselt paljude omataolistega maailmas on seotud rahvusliku ringhäälingu sünni ja arenguga. Lisaks iganädalastele kontsertidele Estonia kontserdisaalis esineb kollektiiv sageli ka teistes Eesti linnades ning mitu korda hooajas välismaal. Alates 2010. aastast on enam kui 100-liikmelise orkestri peadirigent ja kunstiline juht Neeme Järvi, kes esimest korda oli samal ametikohal aastail 1963–1979, aastast 2002 on kunstiline nõustaja Paavo Järvi ning aastast 2007 peakülalisdirigent Olari Elts. Orkestri varasemad peadirigendid on olnud Olav Roots (1939–44), Paul Karp (1944–50), Roman Matsov (1950–63), Peeter Lilje (1980–90), Leo Krämer (1991–93), Arvo Volmer (1993–2001) ja Nikolai Aleksejev (2001–10). ERSO kodusaaliks on Estonia kontserdisaal. Orkester on käinud arvukatel turneedel Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja endises Nõukogude Liidus ning osalenud nii Eesti kui rahvusvahelistel muusikafestivalidel (Europamusicale Münchenis, Musiksommer Gstaadis, Läänemere festival Stockholmis, Il Settembre dell’Accademia Veronas jt). ERSO repertuaar ulatub barokkmuusikast kuni nüüdisloominguni, muuhulgas on ERSO esituses kõlanud mitmete Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Eduard Tubina teoste esiettekanded. ERSO plaadistuste kõrget kvaliteeti on esile tõstetud mainekates klassikalise muusika ajakirjades ning sellega on kaasnenud mitu auhinda, millest olulisim on 2004. aastal pälvitud Eesti esimene Grammy. 2015. aasta kevadel jõudsid müügile ERSO ja Neeme Järvi uus heliplaat Slovakkia XX sajandi mõjukaima helilooja Eugen Suchoňi orkestriteostega ning Paavo Järvi juhatusel salvestatud heliplaat Dmitri Šostakovitši kantaatidega, mis mõlemad on toonud arvukalt meediakajastusi ning positiivset tagasisidet rahvusvahelises meedias.
N/A

artist

None
N/A

artist

None
Kristiina Poska

artist

Kristiina Poska (sünd 1978 Türil) on Eesti dirigent. Ta alustas klaverimänguga 8-aastaselt. Alates 1994. a tegutseb dirigendina. 1998. a rajas ta Nimeta koori. Aastal 2002 lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal. Ta on õppinud Berliini Kunstide Ülikoolis prof Kai-Uwe Jirka ja prof Jörg-Peter Weigle juures. 2004-2009 õppis ta Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis prof Christian Ehwaldi juures orkestrijuhtimist. Alates 2006. a on ta Berliinis asuva Humboldti Ülikooli Cappella academica sümfooniaorkestri dirigent. Alates 2012. a augustist on ta Berliini Komische Operi kapellmeister.
Peali Mitra Juva, Olga Petruhina

artist

India vokaal, india klassikaline tants.
Segakoor HUIK!

artist

Segakoor HUIK! tuli esimest korda kokku 2009. aasta septembris. Koori tuumiku moodustavad Vanalinna Hariduskolleegiumi vilistlased, kellest paljud laulsid koos juba VHK Gümnaasiumi kammerkooris. Praeguseks on kooriga liitunud laulusõpru ka Tallinna Ülikoolist, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist ja mujalt. 2011. aastal toimunud XVIII eesti segakooride võistulaulmisel "Tuljak" saavutas segakoor HUIK! A-kategoorias I koha, samuti kaks eripreemiat. 2012. aasta aprillikuus toimunud XII eesti kammerkooride festivalil võitis HUIK! grand prix, esikoha A-kategoorias ning Kooriühingu ja Klassikaraadio eripreemiad.
varajase muusika stuudio Cantores Vagantes

artist

Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes töötab alates 1989. aastast. Siia kuuluvad muusikud, kelle soov on varajase muusika interpreteerimine originaalpillide koopiatel, respekteerides ajaloolist esituspraktikat. Stuudio liikmeskond ei ole täpselt fikseeritud – seda võib käsitleda professionaalide sõpruskonnana, kus mängijate arv sõltub muusika nõudmistest.