browser warning text


Teater > Teater

Näita kaardil Sulge kaart
Antwerpeni Linnateater

organisatsioon

Bona Verbum

organisatsioon

Bona Verbumi tiimi kohta saab välja tuua kaks iseloomustavat märksõna, tiim on loominguline ja töökas. Seda tiimi ei ühenda igapäevane koostöö, sest igaüks veab ka nö oma vankrit nii nagu jaksab, aga Bona Verbumi raames ühendab neid kõiki soov anda oma panus ühiskonnaelu arengusse läbi eripalgeliste projektide.

2017. aasta kevadhooajal tõime ajakirjandusliku uurimuse tulemusel välja lavastuse positiivse mõtlemise müümisest. Tänu publiku soojale vastuvõtule tuli etendusele ka sügishooaeg ja 2018. aasta esimeses pooles kevadhooaeg.

Cabaret Rhizome

organisatsioon

Eesti Draamateater

organisatsioon

Draamateater kasvas välja koolist. Aastal 1920 alustas tegevust Eesti esimene teatrikool, Paul Sepa erastuudio. Selle baasil tekkinud Draamastuudio esimese lennu lõpetajad asutasid 1924. aastal Draamastuudio Teatri, mis 1937 nimetati Eesti Draamateatriks. Aegade jooksul on teater kandnud ka teisi nimesid, nõukogude ajal oli ta Tallinna Riiklik Draamateater, mille nimele lisandus erinevaid tiitleid (ka kõrget taset märkiv akadeemilise nimetus), Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aegu saadi tagasi Eesti Draamateatri nimi (1989).

Teater on algusest peale tegutsenud Tallinna kesklinnas asuvas kaunis, art nouveau stiilis Saksa teatri majas, mis on Eesti kõige vanem säilinud teatrimaja (valmis 1910, mitmed vanemad teatrihooned purustati Teises maailmasõjas). Lisaks suurele saalile (426 kohta) on siin ka 1960-tel juurde ehitatud väike saal (170 kohta) ja 2004 avatud Maalisaal (70 kohta). 2004. aasta remondi käigus uuendati ja kaasajastati põhjalikult lavatehnika, 2009. aastal renoveeriti täielikult kogu lavatagune hooneosa.

Eesti Draamateater on Eesti suurim sõnateater, praegu on siin 37 näitlejaga püsitrupp ja 4 koosseisulist lavastajat. Igal hooajal on teatris kümmekond esietendust, jooksvas repertuaaris on üle 20 lavastuse. Aasta jooksul annab Eesti Draamateater ligi 500 etendust ja neid vaatab üle 100 000 vaataja.

Telefon (+372) 680 5555; (+372) 680 2222 info@draamateater.ee http://www.draamateater.ee/
Eesti Improteater

organisatsioon

Improteater alustas 2009. aastal USA ja Euroopa improteatreid eeskujuks võttes uue teatriprintsiibi tutvustamist Eesti publikule.
Improvisatsiooniteatri alustaja Viola Spolin ja arendaja Keith Johnstone on nüüdseks üle maailma tuntud ja armastatud. Uuel tasemel meelelahutuslik teater toob publiku ette stseene ja paroodiaid, laule ja muusikalikatkeid, mis sünnivad siinsamas publiku silme ees.

Eesti Improteater

toimumiskoht

Improteater alustas 2009. aastal USA ja Euroopa improteatreid eeskujuks võttes uue teatriprintsiibi tutvustamist Eesti publikule.
Improvisatsiooniteatri alustaja Viola Spolin ja arendaja Keith Johnstone on nüüdseks üle maailma tuntud ja armastatud. Uuel tasemel meelelahutuslik teater toob publiku ette stseene ja paroodiaid, laule ja muusikalikatkeid, mis sünnivad siinsamas publiku silme ees.

Gonsiori 21, Tallinn 10147 Telefon +372 56624427 improteater@improteater.ee http://www.improteater.ee/
Eesti Rahvusraamatukogu amfiteater, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

Rahvusraamatukogus asub 80-kohaline kammerlik teatrisaal, kus annavad korrapäraselt etendusi VAT Teater ja Teater Varius.

Repertuaari põhirõhk on eesti dramaturgial, kavas on etendusi nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele.

Rahvusraamatukogu hoonesse oli teatrisaal projekteeritud, kuid rahapuudusel jäi see kauaks teostamata. Ehitusotsuse võtsid vastu Eesti Rahvusraamatukogu, VAT Teater ning Teater Varius. Saali ehitust toetasid ja rahastasid Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, Eesti Rahvusraamatukogu ja VAT Teater.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Tõnismägi 2
Emajõe Suveteater

organisatsioon

Tartu Suveteatri Selts MTÜ on asutatud 19. juulil 1996. Suvel 1996 loodi Eesti esimene iseseisev suveteater – Emajõe Suveteater. Teatrijuhiks on Andres Dvinjaninov.

Emajõe Suveteater, Tartumaa, Tartu

toimumiskoht

Tartu Suveteatri Selts MTÜ on asutatud 19. juulil 1996. Suvel 1996 loodi Eesti esimene iseseisev suveteater – Emajõe Suveteater. Teatrijuhiks on Andres Dvinjaninov.

Eesti Vabariik, Tartu maakond, Tartu linn, Jaama tänav 14 Telefon (+372) 5068 165 andres@suveteater.ee http://www.suveteater.ee/
Endla Teater

organisatsioon

Telefon (+372) 442 0666, 442 0667 teater@endla.ee http://www.endla.ee/
Fine 5 Tantsuteater

organisatsioon

Eesti kaasaegse tantsu üks järjepidevamaid ja mõjukamaid sõltumatu
tantsu esindajaid tegutseb aastast 1992, kui viis tantsijat
moderntantsuteatrist "Nordstar" asutasid oma trupi. Trupi algusaastail
tugineti traditsioonilisel moderntantsutehnikal põhinevale
omaloomingule (koreograaf René Nõmmik), hilisem suundumus on olnud
kaasaegset tantsu ja improvisatsiooni siduv liikumismõtlemine. 1997
aastast jätkab teater projektitrupina koreograafide Tiina Olleski ja
René Nõmmiku juhtimisel.

Fine 5 on mitmete rahvusvaheliste tantsukonkursside laureaat. Teater on
esinenud USA-s, Prantsusmaal, Itaalias, Rootsis, Soomes, Poolas, Balti
riikides, Kanadas, Küprosel, Lõuna-Koreas, Venemaal ja Valgevenes.
Fine5-i "Carmina Burana" (C.Orff) ja "Reekviem" (G.Verdi) on mitmeid kordi kuulunud Birgitta Festivali põhiprogrammi. Fine5 on Eesti Teatriauhinna laureaat tantsulavastuste kategoorias (2009) ja Philip Morrise tantsupreemia laureat (2003).

Fine 5 Tantsuteatri eesmärgiks on mitmekesistada ja edendada Eesti
kultuurielu pakkudes kõrgetasemelist kaasaegset tantsukunsti ning
osaleda rahvusvahelistes koostööprojektides väljaspool Eestit.

Telefon (+372) 5042276 info@fine5.ee http://www.fine5.ee/
FreeFall Theatre

organisatsioon

Improteater IMPEERIUM

organisatsioon

Improteater IMPEERIUM - kujutluse võim!

Improteater IMPEERIUM kasvas välja 2014. aastal esimesest professionaalsest improtrupist Eestis, trupil on improkogemust juba kuus aastat. Imperaalid on kutselised näitlejad, kes lisaks Impeeriumile kuuluvad teiste Eesti teatrite draamatruppidesse või tegutsevad vabakutselistena erinevates teatri-, tele- ja filmiprojektides. Peale näitlejate on Impeeriumis ka andekad muusikud ning suurepärased valguskunstnikud, kes aitavad levitada improarmastust Eestis.

Ladinakeelne sõna “imperium” tähendab võimu. Improteater Impeerium soovib vallutada kõikide eestlaste südamed ning tekitada sellega maailmakaardile veel üks improrõõmust tulvil maa, kus inimesed väärtustavad koostööd ja loovust ning kus valitseb kujutluse võim.

Eesti Vabariik, Tartu maakond, Tartu linn, Teguri tänav 26
Komöödiateater

organisatsioon

Telefon (+372) 503 8045 hannesvillemson@hot.ee
Kuressaare Linnateater

organisatsioon

Kuressaare Linnateatri eelkäija oli aastatel 1935–1951 tegutsenud kutseline Kuressaare Teater, mis omakorda loodi 1886. aastal asutatud ja 1907. aastal taasasutatud Kuressaare Eesti Seltsi baasil. Aastatel 1951–1967 tegutses majas kultuurimaja ning selle alluvuses 1963–2015 Saaremaa Rahvateater. Aastatel 1911–1967 etendati praeguses Kuressaare Linnateatri majas umbes 400 lavastust.

Teater taasalustas tegevust Kuressaare Linnateatri nime all detsembris 1999.

Telefon (+372) 510 1170 labyrintg9@gmail.com
LendTeater

organisatsioon

LendTeater on loodud 2014. aastal ning praeguseks (2016. a I poolaasta) on välja toodud 13 lavastust. Aastas valmib vähemalt 4-5 uuslavastust.

Linnateater

organisatsioon

Tallinna Linnateater, kunagine Eesti Riiklik Noorsooteater, on tegutsenud viiskümmend aastat. Tal on olnud viis peanäitejuhti. Igaüks neist on toonud eesti teatripilti midagi uut ja värsket, meenutatagu siis Panso "80 päevaga ümber maailma", Komissarovi "Protsessi", Nüganeni "Romeot ja Juliat" või paljusid teisi lavastusi.

Kunagi ilma oma majata alustanud teater on läbi teinud ringirändamise kadalipu, töötanud nõukogudeaegse J. Tombi nimelise kultuuripalee kõledates ruumides, elanud üle taasiseseisvumise rahutud ajad Laia tänava vana teatrimaja väikeses saalis ja kitsastes garderoobides. Nüüdseks on teater kasvanud usina seeneniidistikuna kunagisest ainsast majast üle Tallinna vanalinna IX kvartali ja saanud enda käsutusse esindusliku hoonetekompleksi. Lavatusi tuuakse välja kolmes erinevas saalis ja vabaõhulaval on pandud alus suveteatri traditsioonile. Linnateatril on oma rahvusvaheline teatrifestival "Talveöö unenägu". Teatri eesotsas on peanäitejuht Elmo Nüganen ja direktor Raivo Põldmaa. Püsitruppi kuulub kolmkümmend üks näitlejat.

Kui mõelda, mis ühendab praegusi tegijaid teatri algusaegadega, siis on see ehk soov teha midagi omamoodi. Teistmoodi. Pakkuda mõtlemisainet. Üllatada. Rõõmustada. Jõuda inimeseni. Ja kindlasti ei ole kadunud vajadus pürgida edasi.

Kohtumiseni Laial tänaval!

Telefon linnateater@linnateater.ee http://www.linnateater.ee/teater/tallinna-linnateatrist
Londoni Kuninglik Ooper

organisatsioon

MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus

organisatsioon

MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus loodi 1998. aastal tsirkusekunsti edendamiseks ja propageerimiseks.

Telefon m.ridaste@gmail.com http://lack-of-art.weebly.com/
Telefon +372 5198 4782 fezeol@hot.ee
MTÜ KaRakTer

organisatsioon

KaRakTer tuli kokku 2. märtsil 2013. Liikmeid hetkel 21 (koos lavastajaga). Asutajaliige ja trupi vanem Alina Klimova. Lavastaja: Tiit Alte

Esimene lavastus: Aapeli "Õnnistatud hullumeelsus"
Esietendus 16. novembril 2013 Rakvere Kultuurikeskuse keldrisaalis, 50 külastajat

Esimene lavakogemus oli varem, nimelt Rakvere Kultuurikeskuse huviringide kevadpeol, mis toimus 17. mail, kus astusime üles Aapeli "Õnnistatud hullumeelsuse" nn reklaamklipiga/sketšiga.

Trupi liikmed on läbinud Lääne-Virumaa harrastusteatrite mentorprogrammi kahepäevase näitlejakoolituse Lembit Peterson käe all.

Veebruaris toimus Rakvere Kultuurikeskuses heategevusetendus Puuetega Inimeste Kojale, Rakvere Lille Kodule ja Lille Päevakeskusele.

Telefon (+372) 511 7360 alinakxg@gmail.com
MTÜ Misanzen

organisatsioon

MTÜ Misanzen on 2015. aasta kevadel loodud teatriühendus, mille kunstiline juht on Helen Rekkor ja produtsent, finantsjuht on Mihkel Tikerpalu. Teatriühendus Misanzen koondab enda alla professionaalseid näitlejaid, kes on võimelised töötama devised-teatri mudelis ning keda huvitavad visuaalteatri väljendusvahendid ja võimalused. Samuti kuuluvad Misanzeni teatriühendusse muusikud ning (visuaal)kunstnikud.

MTÜ Monoteater

organisatsioon

Monoteater on Jan Uuspõllu ja Karl Kermese loodud komöödiateater, mille avapauguks oli legendaarne etendus "Ürgmees".

MTÜ Noorteühendus Generatsioon

organisatsioon

Meie organisatsiooni missioon on öelda teatri vahendusel, et igaüks on märkamist, hoolimist ja armastust väärt. Alustame iseendast - märka inimest enda kõrval ja püüa mõista. Kõigil pole selliseid võimalusi kui sinul, kuid kindlasti on tal unistused... Mõista ja ole kena!

MTÜ Oma Lava

organisatsioon

Oma Lava on loominguline teatriühendus. Oma Lava repertuaar kahe pintslitõmbega:

1) Lavastused, mis sündinud meie endi unistustest, nähtud unedest ja loetud tekstidest. Kui kokku saavad hea idee, õige autor, kallid mõttekaaslased ja ruum, sünnib Oma Lava uus lavastus.

2) Lavastused, mille algmaterjal tihedas seoses sellega, mida õpetatakse koolis või lasteaias. Et koolis õpitu paremini meelde jääks, loome teatrilavastuse. Koolis õpib õpilane asja ära. Etendus loob pildi.

Telefon (+372) 503 4938; (+372) 5663 3019 omalava@omalava.ee http://www.omalava.ee/
MTÜ Paroodiateater

organisatsioon

MTÜ Sõltumatu Tantsu Ühendus

organisatsioon

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised residentuurid, loengud, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi Premiere ning kunstnike vaba kohtumisplatvormi — ürituste sarja Greenfield. STL on võtnud selge positsiooni Eesti nüüdistantsu arendaja ja valdkondliku eestkõnelejana.

MTÜ TTÜ T-Teater

organisatsioon

Kunagi ennevanasti, miljoneid aastaid tagasi, siis kui dinosaurused ja moskiitod veel maailma valitsesid, umbes aasta 2001 detsembris sai kokku Tallinna Tehnikaülikoolis kamp noori inimesi. Kellest kasvas välja omapärane ja ainulaadne elu-teater.

Meid on kokku pandud väga erinevatest kultuurikeskkondadest pärit inimestest. Meid ühendab ainult üks: meil kõigil on teatripisik veres. Meie missiooniks on teatri tegemine. (me tahaks seda väga uskuda). Aga tegelikult võib igaühel olla ka mingi muu pisike motiivikene, miks ta siin on ja miks ta seda teatrit teeb. Eks me kõik taha leiba ja seda teist asja. Ja kui seda teist asja mujalt ei saa küllalt, või pole mahti mujalt otsida, siis kõige kindlam viis on ise teha (ise tehtud, hästi tehtud). Mõned friigid meie hulgas käivad koos ka ainult sellepärast, et end teatri teemal harida... (päriselt kah, nad ütlevad et siin on see pedagoogiline maik juures ja see on hea ning sellest on igal pool kasu).

Tegelikult ongi see kõik, mida me teeme, natuke õpetlik! Ammutame võõraid elukogemusi aegadest ja ühiskondadest, mida me kaugelt kaikaga puutunudki pole (rääkimata siis oma silmaga nägemisest).

Telefon (+372) 8023 0375 info@tteater.ee http://www.tteater.ee/
MTÜ Tantsukingad Löövad Pilli

organisatsioon

Ühingu peamine eesmärk on rikastada eriilmeliste sündmustega Eesti (eelkõige Pärnu) kultuurielu, arendada sealjuures erilaadseid kunstivaldkondi, pidades silmas säästva arengu kontseptsiooni. Ühing saigi loodud selleks, et viia ellu häid ideid, ühingu algatajateks on kolm pärnakat: Annika Viibus, Kardo Ojassalu ja Kadri Vaas.

Miksteater

organisatsioon

Miks selline nimi? Miks ka mitte. Sageli unustatakse teatritegemise juures ära see, miks teatrit tehakse. Teeme kõik selleks, et seda ise mitte unustada, et see hoiaks me meeled virged. „Miks“ teatri nimes viitab justkui mingile küsimusele. Ja küsimusi me oma lavastustega just esitada tahamegi. Me ei taha anda vastuseid, vaid panna vaatajad mõtlema küsimuste üle, mida me esitame. Ja veel. Üks meie eesmärke on uurida, kuidas erinevaid teatriesteetikaid kokku sulatada (miksida) saab, kuidas ja kas nad koos toimivad.

Miksteatri üheks missiooniks on viia teatrit noortele lähemale. Seetõttu on enamus meie lavastusi mõeldud just noortele vaatajatele ja koolides mängimiseks. Tahame professionaalsete teatrite koolideskäimise muuta heaks traditsiooniks nii nagu see juba paljudes riikides on.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Staadioni tänav 1
Mooste Veskiteater, Põlvamaa, Mooste

toimumiskoht

Mooste mõisa suurest õuest mõnisada meetrit eemal asetseb sajandivanune sae-ja viljaveski. 2006.aastaks renoveeritud hoone on kohaliku külateatri loomelavaks. Teatrisaal kohandati vanasse viljaveskisse ja mahutab kuni 60 külastajat. Veskiteatri näitlejateks on kohalikud entusiastid. Viimased etendused on lavale toodud meie kohalike lavastajate abiga. Nii on teatripublikule pakutud vaatamiseks ikka vähemalt kaks etendust aastas. Lisaks mängitakse detsembris, enamasti Lõuna-Eesti lastele suunatud ürituse „Jõulud Mõisas“ raames, veel ka erinevaid lastenäidendeid.
Aastatel 1980-2010 on paljudel lavadel mängitud 39 näidendit, kokku 752 korral.

Eesti Vabariik, Põlva maakond, Mooste vald, Mooste alevik
Mustkunstiteater MTÜ

organisatsioon

Telefon (+372) 5333 4581 info@mustkunstiteater.ee
Mõisamanufaktuur OÜ

organisatsioon

Varbuse Muusikamõisa Puhkemaja

ON teater MTÜ

organisatsioon

Etenduskunstid

Telefon onteater@gmail.com
ON teater OÜ

organisatsioon

Etenduskunstid.

Opera North

organisatsioon

Paide Teater

organisatsioon

Piip ja Tuut Teater

organisatsioon

Piip ja Tuut Teatri- ja Mängumajas toimuvad pühapäeviti avalikud teatrietendused, kuhu on oodatud kogu pere. Teatrihooaeg kestab septembrist maini. Suvel toimuvad etendused erigraafiku alusel. Teatrilaval või sisehoovis näeb Piip ja Tuut Teatri ja meie külaliste etendusi.

PolygonTeater

organisatsioon

PolygonTeater on produktsiooni üksus, mis toimib eesti ja rahvusvaheliste loovisikute kohtumispaigana. Teater on asutatud 8. mail 2008 Tallinnas.

PolygonTeatri missiooniks on eri kunstisuundade avardamine ja ühendamine, samuti
kaasaegse teatrimõtte ja ka ökonoomse-rohelise „vaese teatri“ elujõulisuse levitamine.
Lava mõiste ise kaotab siin klassikalise tähenduse: igas oma uues loos leiab teater ka uue olustiku, mis lisab tähendusi nii loole kui ka paigale endale. Siiani on esinetud Kultuurikatlas, Rotermanni Kvartalis, Linnahalli Jäähallis, Kanuti Gildi Saalis, Hobuveskis ja Puoli-Qs ( Helsinki), millest ükski pole klassikaline teatrimaja.

Visiooniks on jõuda eri kunstisuundade seostatuse juurde ja missiooniks ühiskonna eri kihtide nii sotsiaalne kui ka rahvuslik integratsioon. Oma koht on ka uue põlvkonna ja mõtteviisi kasvatamisel. PolygonTeatri laiendavaks haruks missioonipärases töös laste ja noortega on erateatrikool TeatriPolygon ja TeatriPolygoni Stuudio. Kool on küll eraldatud juriidilise isikuna, kuid seotud tugevalt PolygonTeatri loojatega. Kooli ja stuudio eesmärgiks ei ole niivõrd professionaalsete näitlejate kasvatamine, kuivõrd täisväärtuslike ja avatud mõtlemisega tulevaste ühiskonnaliikmete suunamine.

Telefon (+372) 502 4969 poly@poly.ee http://www.poly.ee/
Pärnu Nukuteater

organisatsioon

Pärnu Suveteater

organisatsioon

R.A.A.A.M.

organisatsioon

TÜ Ühendus R.A.A.A.M. on erinevate kultuuriprojektide läbiviimisele spetsialiseerunud vabatahtlik ühendus, mille peamiseks töömeetodiks on erineva temaatikaga dokumentaalse materjali (intervjuud, sotsiaalsed ja kultuurilise olemusega uurimused, kirjad, päevikud jms) ümbertöötamine igas vanuses publikule suunatud näidenditeks.
MTÜ Ühendus R.A.A.A.M. loodi 24.04.2000.

MTÜ projekte on toetanud mitmed Eesti ettevõtted, riiklikud fondid, välisriikide saatkonnad ja rahvusvahelised programmid. MTÜ teeb tihedat koostööd Eesti tuntumate teatrite, näitlejate, lavastajate ja näitekirjanikega.

Telefon (+372) 5668 5880 mart.meos@mail.ee http://www.raaam.ee/
Rahvusooper Estonia

organisatsioon

1913. aastal valminud Soome arhitektide Armas Lindgreni ja Wivi Lönni projekteeritud juugendklassitsistlik Eesti Teater Estonia hoone oli suurim tollases Tallinnas. Kahetiivalise ehitise ühte poolde kavandati teatri-, teise kontserdisaal. Nii on see tänaseni. Võimsate saalikorpuste vahele jäi algselt madalam restoraniga (Valge saal) keskosa, selle ette aga sammastikuga siseõu, mis maja arhitektuuri eriliselt ilmestas. Teatri- ja kontserdimaja avati pidulikult 24. augustil 1913. Skulptor August Weizenberg kinkis teatrile selle puhul oma kaks kauneimat marmorkuju — “Koidu” ja “Hämariku”, mis ehtisid kunagi teatrimaja Punast saali. Aasta pärast oli teatrimajas juba sõjaväehospidal, käis esimene maailmasõda. Kontserdisaali rõdupoolses osas seati sisse õigeusu kirik. Kuna teatrisaali siiski ei okupeeritud, jätkasid näitlejad etendustega omal kulul.

23. aprillil 1919 tuli “Estonia” kontserdisaalis kokku esimene Eesti parlament — Eesti Vabariigi Asutav Kogu. Teatri ja kogu maa ajaloos algas uus aeg, tehti mitmeid ümberkorraldusi. 1934. aasta ümberehituste käigus (ehitati kinni Valge saali esine, varem siseõuele avanenud rõdu) lisandus teatrimajale veel Roheline saal.

Nõukogude lendurite totaalses pommirünnakus Tallinnale 1944. aasta 9. märtsi õhtul hävis ka Estonia hoone. Teatri- ja kontserdimaja renoveeriti 1940-ndate aastate teisel poolel arhitektide Alar Kotli ja Edgar Johan Kuusiku projektide järgi. Kotli projekt oli inspireeritud 1930. aastate uusklassitsismist või ajastu nõuetele vastavast stalinistlikust klassitsismist. Arhitekt püüdis säilitada hoone Estonia puiestee poolse fassaadi ilmet, ülejäänud fassaadide ilme muutus põhjalikult. Muutus ka interjöör, mis kaotas oma kaunid juugendlikud jooned ja muutus klassitsistlikult rangemaks.

1946. aastal taasavas oma uksed kontserdisaal, 1947. aasta oktoobris ka teatrisaal. Ehitus jõudis lõpule 1951. aastal, kahe saali vahele jääv madalam osa rekonstrueeriti alles aastal 1991 Estonia talveaiana. Maja kuulub tänapäeval endiselt „Estonia” teatrile, selles tegutsevad praegu kolm iseseisvat institutsiooni — ühes tiivas Rahvusooper Estonia ja teises Eesti Kontsert ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

2003. aasta sügisel valmis teatris polüfunktsionaalne kammersaal, 2004. aasta sügiseks sai teatrisaal endale ajakohase lavakonstruktsiooni, teatri 100. aastapäevaks 2006. aastal renoveeriti suur saal ja publiku jalutusruumid, valmisid ka uued kohvikud ja baarid. 2013. aasta septembris saab Estonia maja 100-aastaseks.

Telefon (+372) 683 1210 info@opera.ee http://www.opera.ee/
Rakvere Teater

organisatsioon

Rakvere Teater on kutseline teater Rakveres. 1921 sügisel asutati teatrihuvilisi koondav Rakvere Näitlejate Ring (RNR). Valminud teatrihoone avati 24. veebruaril 1940 piduliku aktusega. 25. veebruaril 1940 mängiti August Kitzbergi näitemänguga "Tuulte pöörises". See oli esimene etendus Rakvere Teatris.

Telefon (+372) 329 5420, (+372) 329 5444 rakvereteater@rakvereteater.ee http://www.rakvereteater.ee/
Ruutu10

organisatsioon

Naerda on oluline. Sügav naer on võimalik vaid siis, kui tunneme end hästi ja turvaliselt. See päästab meid pingetest ja toob meis esile parima. Ruutu10 usub, et naer vabastab.

Ruutu10 paneb sind hästi tundma, on keegi, kellega koos lõbutseda ja ühtekuuluvust nautida. Ta on loominguline viis õppida armastust ja koostööd.

Ruutu10 treenib ja arendab end pidevalt. Ta on õppinud koomikat ja improvisatsiooni Ameerikas ja Euroopas oma ala parimate juhendajate käe all.

Ruutu10 etendused ja töötoad väärtustavad grupiloovust, pannes kõrvale oma isikliku ego ja tõstes esile teised. See on koht, kus avatakse ja üllatatakse ennast. Inimesed on loovad, armastavad, energilised, siirad ja heatahtlikud.

SA NUKU (Nukuteater)

organisatsioon

NUKU teater (SA NUKU, endise nimega Eesti Riiklik Nukuteater) asutati 1952. aastal ja on tänaseni Eesti suurim professionaalne laste- ja noorteteater. Teatri rajas nukunäitleja ja -lavastaja Ferdinand Veike, kes juhtis teatri kunstilist poolt ligi kolmkümmend aastat. 1963. aastal tuli teatrisse tööle Leningradi Teatriinstituudi nukunäitlejana lõpetanud Rein Agur, kellest 1960ndate lõpus kujunes paralleelselt eesti teatriuuendusega ka nukuteatri põhjalik uuendaja.

Ferdinand Veike traditsiooniliste sirmilavastuste kõrval tekkis teatris lavastaja Rein Aguri ümber uuendusmeelsetest noortest tuumik, kes avastasid enda jaoks avatud mängulaadi. Lavale ilmus üha rohkem nuku kõrvale ka näitleja, hakati kasutama osalist ja täielikku avatud mängu, “täna mängime” printsiipi jne. 1981. a. sai Rein Agur teatri peanäitejuhiks. Pidevalt katsetava teatri repertuaari ilmusid Shakespeare’i, Tuglase ja eesti rahvaluule töötlused, hakati mängima ka täiskasvanutele. 1993. a. kunstilise juhina alustanud Eero Spriit püüdis teatris ühendada draama- ja nukuteatrielementi. 1999. a. tõi teatrisse Evald Hermaküla, kes jätkas varasema juhi poolt valitud teed ja tahtis Nukuteatrisse luua paralleelselt draama- ja nukutruppi ning lükata käima nukunäitlejate koolitamise Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis.

2000. aastal asus Nukuteatrit juhtima Meelis Pai, kunstiliseks juhiks sai Andres Dvinjaninov. Eesmärgiks seati kvaliteetne laste- ja noorteteater, mis hõlmaks nii nuku- kui ka draamalavastusi. 2002. aasta sügisel alustas EMTA Lavakunstikoolis õpinguid esimene lend nukuteatri magistrante. Üheaegselt uuenes Nukuteatri loominguline ja administratiivne kollektiiv, avati renoveeritud ning avar teatrimaja ja Nukuteater hakkas pälvima tunnustust rahvusvahelistel festivalidel. Alates 2006. aastast hakkas teater kandma nime Eesti Nuku- ja Noorsooteater. Samal aastal avati ka uus suur mängupaik – teatri siseõu kaeti katusega ning nii tekkis kuni 700 inimest mahutav saal.

Aastal 2010 laieneti Nunne tn 8 majja, kus hakkasid tegutsema Nukukunsti keskus ja interaktiivne muuseum ning teater ja muuseum koondusid ühisnime NUKU alla. 2013. aastal muutus teater sihtasutuseks NUKU; teatrit asus juhtima Joonas Tartu ning kunstiliseks juhiks sai Taavi Tõnisson.

NUKU teatri truppi kuulub 20 näitlejat, kollektiivis on üle 80 töötaja. Teatril on kolm saali – väike saal (200 istekohta), ovaalsaal (80 kohta) ja vahesaal (50 kohta). Nüüdisaegseid nukuteatrivõtteid kasutavate lavastuste kõrval kohtab repertuaaris ka traditsioonilisi sirmilavastusi. Suurt tähelepanu pööratakse noortele ja täiskasvanutele suunatud nukulavastuste populariseerimisele. Lisaks toob teater lavale muusikale. 2007. aastast alates on teater korraldanud igakevadist rahvusvahelist nuku- ja visuaalteatrifestivali Tallinn Treff Festival. NUKU kompleksis tegutseb ka rahvusvahelise nukuteatrite liidu UNIMA Eesti keskus ning aastaks 2016 valmib kompleksi juurde uus juurdeehitus vähemalt 600-kohalise suure saaliga.

Telefon (+372) 6679550; (+372) 6679555 info@nuku.ee http://www.nuku.ee/
SEE Teater, Läänemaa, Haapsalu

toimumiskoht

2002.a. tuli kokku kümmekond teatrihuvilist inimest, et täita oma pikki pimedaid ja igavaid talveõhtuid millegi meeldivaga. Sündis väiketeater. Maimuke sai nimeks SEE.

SEE tahtis tegutseda ja vajas ruumi. SEE oli maksimalist ja tahtis OMA maja. Julge hundi rind on rasvane ja SEE ostis omale maja. Maja on endine kudumisvabrik ja asub Haapsalus Piiskopilinnuse ja mere vahetus naabruses ehk Vaba uulitsa, Vee uulitsa ja Metsa uulitsa ristumiskohas. SEE sünnipäevaks loeme 5.juunit 2002.a., sest just siis esietendus esimene etendus, milleks oli A.Tammsaare novelli Itaalia reis ainetel sündinud O sole mio Aivo Paljasmaa lavastuses. Etendust ja näitlejaid pärjati mitmete preemiatega, kuid olulisemaks sai Üleriigilisel harrastusteatrite festivalil (kuhu valiti vaid 8 etendust) Põlvas II koht. SEE oli viinud end Eesti teatrikaardile. Seejärel lisandus SEElle juurde palju inimesi. Liikmeid, toetajaliikmeid ja sõprade klubis tegutseb kokku ligi 100 inimest. SEE kasvas ja tahtis veel suuremaks. Selleks hakkas ta lisaks teatrietendustele korraldama ka mõnusaid kontserte, luuleõhtuid, koolitusi ning üritusi nii suurtele kui väikestele.

Eesti Vabariik, Lääne maakond, Haapsalu linn, Vaba tänav 10 Telefon (+372) 473 3203 see@seeteater.ee http://www.seeteater.ee/
T-Teater

organisatsioon

Telefon (+372) 5669 9543 teater@tipikas.ee http://www.tteater.ee/
Taarka Pärimusteater

organisatsioon

Setokeelne ja -meelne teater aastast 2006.

Telefon riin.tammiste@gmail.com http://www.taarkateater.ee/
Taarka Pärimusteater

organisatsioon

Setomeelne ja -keelne teater aastast 2006.

Telefon taarkateater@setomaa.ee
Taarka Pärimusteater

organisatsioon

Setokeelne ja -meelne teater aastast 2006.

Telefon riin.tammiste@gmail.com http://www.taarkateater.ee/
Tallinna Linnateater

organisatsioon

Tallinna Linnateater, kunagine Eesti Riiklik Noorsooteater, on tegutsenud rohkem kui nelikümmend aastat. Tal on olnud viis peanäitejuhti. Igaüks neist on toonud eesti teatripilti midagi uut ja värsket, meenutatagu siis Panso "80 päevaga ümber maailma", Komissarovi "Protsessi", Nüganeni "Romeot ja Juliat" või paljusid teisi lavastusi.

Kunagi ilma oma majata alustanud teater on läbi teinud ringirändamise kadalipu, töötanud nõukogudeaegse J. Tombi nimelise kultuuripalee kõledates ruumides, elanud üle taasiseseisvumise rahutud ajad Laia tänava vana teatrimaja väikeses saalis ja kitsastes garderoobides. Nüüdseks on teater kasvanud usina seeneniidistikuna kunagisest ainsast majast üle Tallinna vanalinna IX kvartali ja saanud enda käsutusse esindusliku hoonetekompleksi. Lavatusi tuuakse välja kolmes erinevas saalis ja vabaõhulaval on pandud alus suveteatri traditsioonile. Linnateatril on oma rahvusvaheline teatrifestival "Talveöö unenägu". Teatri eesotsas on peanäitejuht Elmo Nüganen ja direktor Raivo Põldmaa. Püsitruppi kuulub kolmkümmend neli näitlejat.

Kui mõelda, mis ühendab praegusi tegijaid teatri algusaegadega, siis on see ehk soov teha midagi omamoodi. Teistmoodi. Pakkuda mõtlemisainet. Üllatada. Rõõmustada. Jõuda inimeseni. Ja kindlasti ei ole kadunud vajadus pürgida edasi.

Kohtumiseni Laial tänaval!

Tallinna Linnateater, Taevalava, Harjumaa

toimumiskoht

Tallinna Linnateater, kunagine Eesti Riiklik Noorsooteater, on tegutsenud rohkem kui nelikümmend aastat. Tal on olnud viis peanäitejuhti. Igaüks neist on toonud eesti teatripilti midagi uut ja värsket, meenutatagu siis Panso "80 päevaga ümber maailma", Komissarovi "Protsessi", Nüganeni "Romeot ja Juliat" või paljusid teisi lavastusi.

Kunagi ilma oma majata alustanud teater on läbi teinud ringirändamise kadalipu, töötanud nõukogudeaegse J. Tombi nimelise kultuuripalee kõledates ruumides, elanud üle taasiseseisvumise rahutud ajad Laia tänava vana teatrimaja väikeses saalis ja kitsastes garderoobides. Nüüdseks on teater kasvanud usina seeneniidistikuna kunagisest ainsast majast üle Tallinna vanalinna IX kvartali ja saanud enda käsutusse esindusliku hoonetekompleksi. Lavatusi tuuakse välja kolmes erinevas saalis ja vabaõhulaval on pandud alus suveteatri traditsioonile. Linnateatril on oma rahvusvaheline teatrifestival "Talveöö unenägu". Teatri eesotsas on peanäitejuht Elmo Nüganen ja direktor Raivo Põldmaa. Püsitruppi kuulub kolmkümmend neli näitlejat.

Kui mõelda, mis ühendab praegusi tegijaid teatri algusaegadega, siis on see ehk soov teha midagi omamoodi. Teistmoodi. Pakkuda mõtlemisainet. Üllatada. Rõõmustada. Jõuda inimeseni. Ja kindlasti ei ole kadunud vajadus pürgida edasi.

Kohtumiseni Laial tänaval!

Lai 21
Tallinna Tantsuteater, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

Tallinna Tantsuteater on 2009. aastal loodud professionaalne tantsuteater, mille eesmärgiks on rikastada Eesti tantsu- ja teatrielu palet. MTÜ Tallinna Tantsuteatri kunstiline juht on Dmitri Harchenko ja juhataja Heili Lindepuu.

Tantsuteatri plaanides on igal aastal välja tuua 2-3 uuslavastust, millest ulatuslikum osa kuuluks õhtuttäitvatele (tantsu)lavastustele, mille sihtgrupiks on laiem tantsu- ja teatrihuviliste auditoorium. Lisanduvad erinevad koostööprojektid muusika, teatri, kirjanduse, kunsti jm organisatsioonidega.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Uus tänav 5 Telefon (+372) 5552 6039 heili@tantsuteater.ee http://www.tantsuteater.ee/
Tammsaare Teater, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

See oli 1947. a., kui grupp teatrisõpru pani aluse tolleaegsele ENSV Töönduskooperatsiooni draamaringile. 1948. a. asus lavastaja-tööle Enn Toona. Ja kui esimesel aastal tegeldi peamiselt lühinäidendite õppimisega, siis julgeti võimeka teatrijuhi Enn Toona käe all lavale tuua ka «täispikki» etendusi.

Esimeseks kaalukaks tööks sai A. Arbuzovi «Tanja», kus peaosalist mängis siis veel koolitüdruk Ita Ever. Etenduse soe vastuvõtt publiku poolt tõestas draamaringi elujõulisust ja lisas vaid indu. Repertuaari võeti teatud-tuntud suurlavastused: M. Lavrjonovi «Murrang», A. Ivanovi «Soomusrong 14-69» jt.
Mõne aastaga tõusis Töönduskooperatsiooni draamaring Tallinna isetegevuslike draamaringide esiridadesse. Mureks sai aga etenduste korraldamine. Kuna teatritrupil puudus oma kodulava, oldi etendusi sunnitud andma juhuslikult; kord ühe, kord teise kutselise teatri laval, klubides ja mujal.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Pikk tänav 29a tammsaareteater@gmail.com http://www.tammsaareteater.eu/
Tantsuteater "Rada"

organisatsioon

Tartu Spontaansusteater

organisatsioon

MTÜ Tartu Spontaansusteater on 2010. aastal moodustunud luguteatri (playback theatre) trupp. Reaalselt on teatritrupp koos käinud ning esinenud alates 2008. aastast. Seda teatrivormi inspireerivad inimeste jutustatud lood, mis leiavad tegevusliku väljundi näitlejate improvisatsioonilises tagasimängus.

Tartu Uus Teater

organisatsioon

Teater :D MTÜ

organisatsioon

Telefon (+372) 507 8000 info@koolon.ee
Teater Endla

organisatsioon

Endla on kutseline teater Pärnu linnas. Teater avati 1911. aastal vastvalminud teatrihoones "Libahundi" esmalavastusega. Teatri eelkäija oli mängu- ja lauluselts "Endla". Teatrihoone hävis 1944. aastal, uus maja valmis 1967. aastal.
Aastatel 1953–1988 kandis teater nime Lydia Koidula nimeline Pärnu Draamateater.

Telefon (+372) 442 0666 teater@endla.ee http://www.endla.ee/
Teater Must Kast

organisatsioon

Teater NO99

organisatsioon

Teater NO99 alustas tegevust 2005. aastal, mil toodi välja esimene uuslavastus "Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki". Teatri direktor ja kunstiline juht on Tiit Ojasoo, tegevjuht Katre Kasmel, peakunstnik Ene-Liis Semper. Teater keskendub eelkõige draamalavastustele, sooviga välja tuua nii Eesti kui välismaist vanemat ja uuemat dramaturgiat. Hooajas tuuakse välja kuus-seitse uuslavastust nii Eesti kui välisriikide lavastajatelt. Kassa telefon 66 05 051. Kassa on avatud E–R kl 14–19. Muudel aegadel tund enne etendust.

Telefon (+372) 668 8792 no99@no99.ee http://www.no99.ee/
Teater NORA

organisatsioon

Teater Vanemuine

organisatsioon

Eesti vanim teater Vanemuine on asutatud 1870. aastal. Vanemuine on Eestis ainulaadne, sest ainult siin töötavad kõrvuti kolm žanri. Seetõttu on teatri repertuaar väga eripalgeline ning kavas on nii draamalavastused, klassikaline ballett, kaasaegne tants kui ka ooper, operett ja muusikal. Teatri püsirepertuaaris on pidevalt umbes 50 erinevat lavastust.

Tartus on teatril neli mängupaika — Vanemuise suur maja (Vanemuise 6), kaunis art noveau stiilis väike maja (Vanemuise 45a), black-box tüüpi Sadamateater (Soola 5b) ja Tartu Mänguasjamuuseumi majas asuv Teatri Kodu (Lutsu 2).

Teater Varius

organisatsioon

Teater VARIUS tegutseb aastast 1987 ja mängib vaid kultuuriloolisi lavastusi. Kesksel kohal on unustatud või vähetuntud loovisikud.

Kodusaal asub Eesti Rahvusraamatukogus, kuid algusaastaist alates mängitakse kammerlikke etendusi ka muuseumides või kirjanikega seonduvates majades (Vilde ja Tammsaare muuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Keskraamatukogu, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus).

Piletimüük on Eesti Rahvusraamatukogus või esinemiskohtades.

Teatri looja, juht, tekstide autor ja lavastaja on HEIDI SARAPUU.

Telefon (+372) 652 7863 kontor@varius.ee http://www.varius.ee/
Teatri Kodu

organisatsioon

Teatrihoov

organisatsioon

Telefon 5557 2477, 5904 1833 teatrihoov@gmail.com
Teoteater

organisatsioon

Theater Krefeld

organisatsioon

Theatrum

organisatsioon

SA Theatrum on asutatud 8. septembril 2005. a. ning jätkab 8. detsembril 1994. a. Eesti Humanitaarinstituudi teatriõppetooli üliõpilaste ja õppejõudude (Lembit Peterson, Juhan Viiding) ning Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriprogrammis osalejate poolt asutatud, nüüdseks oma tegevuse lõpetanud mittetulundusühingu Stuudio THEATRUM sisulist tegevust.

Peamisteks ülesanneteks on:

• toetada ja jätkata selle sajandi olulisemate teatritegijate loomingulisi ja metodoloogilisi otsinguid rezhii- ja näitlejatehnika vallas, mis aitaksid leida klassikalise dramaturgia mängimiseks ja neis sisalduvate väärtuste edasiandmiseks tänasele vaatajale arusaadavaid vahendeid ja mängulisi kujundeid

• süveneda dramaturgiliste ja teiste tekstide kaudu erinevate ajastute vaimu-, mõtte- ja tundemaailma ning haridus- ja kultuuritegevuse kaudu hoida alles neis sisalduvaid vaimseid väärtusi

• õppida tundma, loovalt edasiarendada õhtumaade varajase teatri traditsiooni, sidudes seda väärtusliku ja mõistetavaga kogu maailma teatritraditsioonis, otsides kultuuridevahelisi süvaseoseid (interkulturaalsus ühendavatest juurtest lähtudes)

• koostöös Dominiiklaste Ordu ja fondiga HEREDITAS töötada välja ja viia ellu endises dominiiklaste Püha Katariina kloostri hoonetekompleksis loodava Muusika- ja Teatrikeskuse sisuline programm

Theatrum, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

SA Theatrum on asutatud 8. septembril 2005. a. ning jätkab 8. detsembril 1994. a. Eesti Humanitaarinstituudi teatriõppetooli üliõpilaste ja õppejõudude (Lembit Peterson, Juhan Viiding) ning Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriprogrammis osalejate poolt asutatud, nüüdseks oma tegevuse lõpetanud mittetulundusühingu Stuudio THEATRUM sisulist tegevust.

Peamisteks ülesanneteks on:

• toetada ja jätkata selle sajandi olulisemate teatritegijate loomingulisi ja metodoloogilisi otsinguid rezhii- ja näitlejatehnika vallas, mis aitaksid leida klassikalise dramaturgia mängimiseks ja neis sisalduvate väärtuste edasiandmiseks tänasele vaatajale arusaadavaid vahendeid ja mängulisi kujundeid

• süveneda dramaturgiliste ja teiste tekstide kaudu erinevate ajastute vaimu-, mõtte- ja tundemaailma ning haridus- ja kultuuritegevuse kaudu hoida alles neis sisalduvaid vaimseid väärtusi

• õppida tundma, loovalt edasiarendada õhtumaade varajase teatri traditsiooni, sidudes seda väärtusliku ja mõistetavaga kogu maailma teatritraditsioonis, otsides kultuuridevahelisi süvaseoseid (interkulturaalsus ühendavatest juurtest lähtudes)

• koostöös Dominiiklaste Ordu ja fondiga HEREDITAS töötada välja ja viia ellu endises dominiiklaste Püha Katariina kloostri hoonetekompleksis loodava Muusika- ja Teatrikeskuse sisuline programm

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Vene tänav 14 Telefon (+372) 644 6889 theatrum@theatrum.ee http://www.theatrum.ee/
Täna va'Teater

organisatsioon

Ugala Teater

organisatsioon

Ugala asutati 1920. aastal. Esialgu kandis see nime Teatri- ja Kunstiühing Ugala. Ühingu põhikiri registreeriti Pärnu Rahukogus 10. jaanuaril 1920, asutajaliikmeina kirjutasid sellele alla Armin Hunt, Ernst Hunt ja Jaan Altleis.
Teater sai nime Eesti muinasmaakonna Ugandi järgi.

Telefon (+372) 433 4073, 433 3383 teater@ugala.ee http://www.ugala.ee/
Uru Noorteteater (Rock'n'Roll Hell), Tartumaa, Tartu

toimumiskoht

Uru Noorteteater sai alguse 2007 aastal, mil sügisel toimusid esimesed sisseastumiskatsed.
Vastu võeti 10 noort ning trupil oli kolm juhendajat. Esimene hooaeg oli teatri jaoks edukas - tegeleti improvisatsiooniga ning kokku pandi mitu etendust. "Kõik pole alati nii nagu on", ehk Porgandidraama, jõudis isegi Vabariiklikule Kooliteatrite Festivalile, mis toimus Väikses Vanemuises Tartus. Esimese hooaja lõpetas noorteteater Ateena ruume üürides, kus tuldi välja hooaja jooksul valminud nelja lühinäidendi ja ühe improvisatsiooniga.
Teatri peamine fookus on suunatud improle, ent siiski valmistatakse üheskoos ka nn traditsioonilisi etendusi. Parimaks iseloomustavaks sõnaks on "omalooming". Inspiratsiooni saab kõikjalt, ent kõik, mida tehakse, on loodud näitlejate endi poolt.

Eesti Vabariik, Tartu maakond, Tartu linn, Tiigi tänav 76a
Uus Teater MTÜ

organisatsioon

VAT Teater

organisatsioon

Eesti vanim vabatrupp VAT Teater on asutatud 1. oktoobril 1987. aastal. Teatris töötab iga päev 15 teatritegelast, aga kaastööd teeb terve hulk kunstnikke, näitlejaid, muusikuid, lavastajaid, kirjamehi jt. VAT Teater annab etendusi kodulaval Rahvusraamatukogu Teatrisaalis ja ka teistes teatrites ning kultuuriasutustes.

Telefon (+372) 645 0959 vat@vatteater.ee http://www.vatteater.ee/
Vaba Lava SA

organisatsioon

Vaba Vorm

organisatsioon

Vaba Vorm on sotsiaalselt kõnekate teatriprojektidega tegelev produktsiooniüksus.

Vana Baskini Teater

organisatsioon

Vana Baskini Teater on kutseline teater Tallinnas, mille asutas 2005. aastal Eino Baskin pärast Vanalinnastuudio toonase trupi koondamist. Teatrijuht on Aarne Valmis, peanäitejuht Eino Baskin.

Vana Baskini Teater, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

Vana Baskini Teater on kutseline teater Tallinnas, mille asutas 2005. aastal Eino Baskin pärast Vanalinnastuudio toonase trupi koondamist. Teatrijuht on Aarne Valmis, peanäitejuht Eino Baskin.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Tatari tänav 12 Telefon (+372) 645 5444 info@vanabaskiniteater.ee http://www.vanabaskiniteater.ee/
Vene Noorsooteater

organisatsioon

Vene Noorsooteater on loodud 1989. aastal kui mittetulundusühing. 2000 aastal sai teatrist kutseline teater, kus mängivad nii täiskohaga näitlejad kui ka nende õpilased.

Telefon (+372) 635 1117 http://www.vnt.ee/
Vene Nukuteater, Harjumaa, Tallinn

toimumiskoht

Tallinnas Vene Kultuurikeskuses asuv Vene Nukuteater on loodud 23. novembril 2004. Teatri asutamist toetas Venemaa Teatritegelaste Liidu raames tegutsev välismaal asuvate Vene teatrite toetamise keskus, mille juhiks on A.Kaljagin, kuulus Venemaa näitleja ja režissöör.
Teatri esimeseks etenduseks oli „Limpopo”, K.Tšukovski muinasjuttude ainetel. Etenduse lavastaja oli Ruslan Ibragimov, Peterburi Teatri Instituudi pedagoog, ja kunstnik oli Marianna Ratiner.
Hetkel töötab teatris kaheksa inimest, teatri kunstiline juht on Vladimir Barsegjan. Repertuaaris olevad lavastused on mõeldud lastele, tulevikus plaanitakse lavale tuua ka täiskasvanutele suunatud nukulavastusi.
Meie tulevikuplaanideks on uute etenduste loomine, mis on mõeldud erinavetele vanuserühmadele, külalisetenduste andmine ning osalemine erinevatel festivalidel nii Eestis kui ka välismaal.

Eesti Vabariik, Harju maakond, Tallinna linn, Kesklinna linnaosa, Mere puiestee 5 info@venenukuteater.ee http://www.venenukuteater.ee/
Vene Teater

organisatsioon

Vene Teater

organisatsioon

Tallinna keskväljakul paiknevat Vene Teatrit ei peeta mitte ainult kõige ilusamaks teatriks Skandinaavias, vaid ta on ka täie õigusega vene teatritraditsioonide hoidja Eestis. 2018. aastal sai Vene teater 70-aastaseks.

Eesti Vene Teater on riigi ainus kutseline venekeelne teater. Iga teatri ajalugu kujundavad selle lavastused. Vene Teatri ajalugu saab alguse 15. detsembrist 1948, mil esietendus V. Suponevi „Lendurite pere”. Uue teatri näitlejaskonna moodustasid GITISe (Riikliku Teatrikunsti Instituudi) vilistlased, professor V. Belokurovi kursuse õpilased. Aastail 1948–2005 kandis teater Riikliku Vene Draamateatri, aastast 2005 alates aga lihtsalt Vene Teatri nime.

Telefon (+372) 611 4911; (+372) 611 4963 info@veneteater.ee http://www.veneteater.ee/
Veneteatri galerii kuraator Diana Yanson, visuaal kunstnik Jelena Vilt

organisatsioon

Veneteatri galerii ja JEVI studio

Telefon galerii@veneteater.ee http://www.veneteater.ee/
Vilde Teater

organisatsioon

Vilde Teater on kõige pikaajalisemalt harrastusnäitlejatega töötav kollektiiv Tartus. See on järjepidevalt tegutsenud aastast 1949. Toona tegutses teater veel näiteringi nime all. Kümme aastat hiljem nimetati Ed. Vilde nimeline näitering ümber Ed. Vilde nimeliseks teatriks. Seega, 2009 oli Vilde teatri 50. aastapäev. 2005.a. septembris vormistati Vilde Teater eraldi juriidilise isikuna mittetulundusühinguks.

Tänasel päeval tegutseb Vilde teatris aktiivselt üle 40 inimese erinevast vanusest ja rahvusest. Igal aastal tuuakse lavale 3-4 näidendit. Näha saab meid kodusaalis Pepleri 27, erinevatel sündmustel linnas ja festivalidel. Samuti on osalenud Vilde teatri näitlejad paljudes reklaamides ning külalisnäitlejatena erinevates projektides. Oleme esinenud raudtee jaamahoones, O.Lutsu majamuuseumi õuel, Tähe 37 õuel ja paljudes muudes põnevates kohtades.

Vilde Teater, Tartumaa, Tartu

toimumiskoht

Vilde Teater on kõige pikaajalisemalt harrastusnäitlejatega töötav kollektiiv Tartus. See on järjepidevalt tegutsenud aastast 1949. Toona tegutses teater veel näiteringi nime all. Kümme aastat hiljem nimetati Ed. Vilde nimeline näitering ümber Ed. Vilde nimeliseks teatriks. Seega, 2009 oli Vilde teatri 50. aastapäev. 2005.a. septembris vormistati Vilde Teater eraldi juriidilise isikuna mittetulundusühinguks.

Tänasel päeval tegutseb Vilde teatris aktiivselt üle 40 inimese erinevast vanusest ja rahvusest. Igal aastal tuuakse lavale 3-4 näidendit. Näha saab meid kodusaalis Pepleri 27, erinevatel sündmustel linnas ja festivalidel. Samuti on osalenud Vilde teatri näitlejad paljudes reklaamides ning külalisnäitlejatena erinevates projektides. Oleme esinenud raudtee jaamahoones, O.Lutsu majamuuseumi õuel, Tähe 37 õuel ja paljudes muudes põnevates kohtades.

Eesti Vabariik, Tartu maakond, Tartu linn, Pepleri tänav 27 Telefon (+372) 5361 0574 vilde.teater@hot.ee http://www.vildeteater.ee/
Viljandi Nukuteater

organisatsioon

Telefon (+372) 433 4295, 527 7129, 5341 9815 nukuteater@viljandi.ee http://www.viljandinukuteater.ee/
Viljandi laste- ja noorteteater Reky

organisatsioon

Viljandi Laste- ja Noorteteater loodi aastal 1983 (tolleaegses Viljandi noortemajas) Reet Laane poolt. Esimesteks etendusteks olid "Nukitsamees" ja "Pöial-Liisi".
1989 Pandi lasteteatrile nimeks REKY – teatris algaastatel osalenud inimeste eesnimetähtede järgi. Esimeseks REKY nime all olnud etenduseks oli "Rohelised Muinaslood", järgnes seriaal Pipist, mis teatri üle Eesti tuntuks tegi.
1992 aastast on Viljandi Laste- ja Noorteteater REKY iseseisev mittetulunduslik ühendus.

Von Glehni Teater

organisatsioon

Teater ja Kino Nõmme kesklinnas

Telefon +372 6 675 675 http://vgt.ee/
Von Krahl

organisatsioon

Telefon (+372) 626 9090 baar@vonkrahl.ee http://www.vonkrahl.ee/
Von Krahli Teater

organisatsioon

Eesti taasiseseisvumisaja esimene erateater Von Krahli Teater loodi aastal 1992, kuid teatri tekkimislugu ulatub varasemasse aega ning on seotud juhtfiguuri Eesti taasiseseisvumisaja esimene erateater Von Krahli Teater loodi aastal 1992, kuid teatri tekkimislugu ulatub varasemasse aega ning on seotud juhtfiguuri Peeter Jalakaga.

Sageli on nimetatud Von Krahli esimeseks Eesti erateatriks, nii see aga päris ei ole. 1923. aastal asutas Eesti näitleja, lavastaja ja teatrijuht Paul Pinna omanimelise Rahvateatri, mis oli samuti erateater.

Kui püüda iseloomustada Von Krahli Teatri loomingut, siis läbivalt on olnud kaks tegevussuunda: esiteks laboratoorne sissepoolepööratus, mille puhul peetakse oluliseks eripäraste teatri- ja näitlejavahendite väljatöötamist ja arendamist, ning teiseks administratiivne tegevus, mille tulemusena on jõudnud publiku ette lavastused ning mille raames on tegeletud välissuhete arendamisega ja festivalide korraldamisega. Von Krahlis tehtava teatri taotlus on olla teistsugune teater, eksperimentidele avatud ning see on põhiolemuselt jäänud läbi aastate samaks, muutunud on institutsionaalne pool ja järjest professionaalsemaks ka kunstiline tase.

Telefon (+372) 626 9090, 626 9091 info@vonkrahl.ee http://www.vonkrahl.ee/
Võru Linnateater

organisatsioon

Võru Linnateater on poolkutselise väiketeater, mis tegutseb SA Võru Kannel struktuuriüksusena. Võru Linnateatri nimi võeti kasutusele 1.jaanuaril 2009.

Võru Linnateater, Võrumaa, Võru

toimumiskoht

Võru Linnateater on poolkutselise väiketeater, mis tegutseb SA Võru Kannel struktuuriüksusena. Võru Linnateatri nimi võeti kasutusele 1.jaanuaril 2009.

Eesti Vabariik, Võru maakond, Võru linn, Liiva tänav 13 Telefon (+372) 786 8674 katlin.hoop@vorukannel.ee http://www.vorulinnateater.com/
nullteater

organisatsioon

„...eksistentsi nullolek, milles sisalduvad kõik tulevased võimalused, kuid ometi ei sisaldu midagi...Nõnda oli see ka enne nn. suurt pauku, kui kõik algas – tekkisid protsessid, sündisid asjad ja nähtused...” aga „... kõik protsessid jõuavad paratamatult tagasi null-olekusse, mida võiks ju tõepoolest nimetada ka vaibumiseks...- aine kas tõmbub kokku, et uuesti plahvatada, või hajub ruumi laiali lõputuks ja hõredaks, kuni aine omahoog peatub. Pole oluline , kas see on Maailma Lõpp, Nirvaana või Paradiis....”
Ü. Mattheuse romaanist „ Läheb ega peatu”.
Alguses on Tühjus.
Tühi paberileht, tühi ruum, tühi/puhas meel. See on nullteatri lähtepunkt . Aegruum kus veel midagi pole, aegruum enne universumi, enne Sõna algust, aeg enne Suurt Pauku. Teiseks nullteatri lähtepunktiks on vaikus , on paus, teater mis uurib vaikust, pausi ruumis ning liigub pigem pausist vaikusesse ( „ütlematuse mõnu” ) kui järgmisse sõnasse,stseeni või dialoogi (samas ei välista nullteater , et dialoog/müra võib samal ajal ka vaikus olla).
Harutatakse lahti ( või ollakse lahti ) meie aegruum(ist); mis nullteatrit huvitab siinses aegruumis on algus (sünd) ja lõpp (surm). nullteater ei saa meie aegruumi absoluudiks ega tõeseks pidada , sellisel juhul võib kindlasti luhta minna, eksida. Meile teadaolev aegruum on nullteatri arvates kaduv, unenäoline , ebatõenäoline; igaljuhul pidevalt muutuv, transformeeruv ühest olekust teise. Nullteater vaid uurib , vaatleb miks inimesed on klammerdunud selles aegruumis kaduvatesse/igal hetkel muutuvatesse nähtustesse nagu elu, armastus, surm, kirg, kannatus, nauding , perekond, riik, varandus ning miks klammerdumine neid pigem kurvaks teeb, aga mitte ei rõõmusta ega ei vabasta.
Nullteatri esteetika on pigem minimalistlik ( peaaegu tühi ruum, väike koosseis, vähe teksti, minimaalne heli ,tihti puudub ka narratiiv ).
Nullteater on Eesti lavastaja Kalev Kudu asutatud kutseline ja rahvusvaheline projektiteater, püsitu ja avatud kõigile professionaalidele; nullteater on teinud ja teeb koostööd kõigi professionaalsete loomeinimestega kellele nullteatri eetika ja esteetika lähedased tunduvad.
Ametlikult on nullteatri asutamiseaasta 2018, aga mitteametlikult 1992. aasta, mil etendus S. Becketti novelli järgi lavastus "Väljavisatu", Kalev Kudu monoetendus. Nullteatri esteetikat järgides on Eestis etendunud J. Liivi ja H. Visnapuu luuleeetendused , zenbuddistlikest koanidest rituaal- etendus "...lumi just on langenud üle Yoshino küla" ning etendus jaapani kyogennidest ( koostöös Tartu Lasteteatriga, Võru teatriga ning Tartu Üliõpilasteatriga) „...eksistentsi nullolek, milles sisalduvad kõik tulevased võimalused, kuid ometi ei sisaldu midagi...Nõnda oli see ka enne nn. suurt pauku, kui kõik algas – tekkisid protsessid, sündisid asjad ja nähtused...” aga „... kõik protsessid jõuavad paratamatult tagasi null-olekusse, mida võiks ju tõepoolest nimetada ka vaibumiseks...- aine kas tõmbub kokku, et uuesti plahvatada, või hajub ruumi laiali lõputuks ja hõredaks, kuni aine omahoog peatub. Pole oluline , kas see on Maailma Lõpp, Nirvaana või Paradiis....”
Ü. Mattheuse romaanist „ Läheb ega peatu”.
Alguses on Tühjus.
Tühi paberileht, tühi ruum, tühi/puhas meel. See on nullteatri lähtepunkt . Aegruum kus veel midagi pole, aegruum enne universumi, enne Sõna algust, aeg enne Suurt Pauku. Teiseks nullteatri lähtepunktiks on vaikus , on paus, teater mis uurib vaikust, pausi ruumis ning liigub pigem pausist vaikusesse ( „ütlematuse mõnu” ) kui järgmisse sõnasse,stseeni või dialoogi (samas ei välista nullteater , et dialoog/müra võib samal ajal ka vaikus olla).
Harutatakse lahti ( või ollakse lahti ) meie aegruum(ist); mis nullteatrit huvitab siinses aegruumis on algus (sünd) ja lõpp (surm). nullteater ei saa meie aegruumi absoluudiks ega tõeseks pidada , sellisel juhul võib kindlasti luhta minna, eksida. Meile teadaolev aegruum on nullteatri arvates kaduv, unenäoline , ebatõenäoline; igaljuhul pidevalt muutuv, transformeeruv ühest olekust teise. Nullteater vaid uurib , vaatleb miks inimesed on klammerdunud selles aegruumis kaduvatesse/igal hetkel muutuvatesse nähtustesse nagu elu, armastus, surm, kirg, kannatus, nauding , perekond, riik, varandus ning miks klammerdumine neid pigem kurvaks teeb, aga mitte ei rõõmusta ega ei vabasta.
Nullteatri esteetika on pigem minimalistlik ( peaaegu tühi ruum, väike koosseis, vähe teksti, minimaalne heli ,tihti puudub ka narratiiv ).
Nullteater on Eesti lavastaja Kalev Kudu asutatud kutseline ja rahvusvaheline projektiteater, püsitu ja avatud kõigile professionaalidele; nullteater on teinud ja teeb koostööd kõigi professionaalsete loomeinimestega kellele nullteatri eetika ja esteetika lähedased tunduvad.
Ametlikult on nullteatri asutamiseaasta 2018, aga mitteametlikult 1992. aasta, mil etendus S. Becketti novelli järgi lavastus "Väljavisatu", Kalev Kudu monoetendus. Nullteatri esteetikat järgides on Eestis etendunud J. Liivi ja H. Visnapuu luuleeetendused , zenbuddistlikest koanidest rituaal- etendus "...lumi just on langenud üle Yoshino küla" ning etendus jaapani kyogennidest ( koostöös Tartu Lasteteatriga, Võru teatriga ning Tartu Üliõpilasteatriga)

Telefon kalev.kudu@gmail.com
nvrfvmg

organisatsioon

vgzaCm ansvrcjszmcc, [url=http://sykyhbjihnbf.com/]sykyhbjihnbf[/url], [link=http://gymfqyjclkxh.com/]gymfqyjclkxh[/link], http://ojdxtpnnaczj.com/

Telefon ZsMlKeLYYvuE http://snyiwthvlwuc.com/